Pazarlama

SEO İle Marka Bilinirliği Artırma

Büşra Çetintaş

SEO ile Marka Bilinirliği Artırma

Günümüz dünyasında internette oldukça yoğun bir rekabet ortamı ile karşı karşıyayız. Dolayısı ile markanızı dijital ortamlarda görünür hale getirmek bir hayli zorlaştı. Dijital pazarlamada marka bilinirliğini artırmaya yönelik en önemli çalışmaların başında hiç şüphesiz SEO çalışmaları geliyor. SEO çalışmaları sayesinde markanızın organik ziyaretçi trafiğini arttırabilir böylece yüksek bir performansa ulaşabilirsiniz. Markanızı iyi bir konuma getirebilmek için doğru SEO stratejileri belirlemek oldukça önemli, bunun için de öncelikle SEO’nun ne olduğunu doğru bir şekilde anlamak gerekiyor.  “Search Engine Optimization” yani kısaca SEO’nun Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Optimizasyonu. Genellikle web sitelerinin arama motorlarında görünürlüğünü artırmak, daha iyi sıralamalara ulaştırmak için herhangi bir ücret ödemeden yapılan çalışmaların bütünü olarak tanımlanıyor. SEO çalışmaları sonucunda daha üst sıralarda görünen web siteleri doğal olarak daha fazla ziyaretçi alıyor olabilir ancak marka bilinirliğini artırmadaki asıl amacınız “nitelikli” ziyaretçi sayısını arttırmak olmalıdır. Doğal olarak, web siteniz arama motorunda üst sıralarda göründüğünde daha fazla tıklanacak bu da organik ziyaretçi sayısının artmasına sebep olacak, fakat markanızın bilinirliği için web sitenizin organik trafiğini arttırmak yeterli olmayacaktır.

Marka bilinirliğini arttırmak üzerinde en çok çalışılan pazarlama hedeflerinden biridir. SEO ile bunu yapmak mümkün ancak web sitenizi doğru kitlenin önüne çıkarmalısınız ki ziyaretçileriniz müşteriye dönüşebilsin. Doğru SEO stratejileri ile ziyaretçilerinize markanızı en iyi şekilde tanıtabilirsiniz. Bu doğrultuda ilk olarak arama motoru algoritmalarının nasıl çalıştığını anlamak önemli. Arama motorları kaliteli içeriği bulunan, marka bilinirliği olan ve güvenilir web sitelerini öne çıkarma eğilimindedir. Arama motoru algoritmasına girebilmek için de kaliteli bir içeriğe sahip olmak yani web siteniz içerisinde kullandığınız anahtar kelimelerin markanız ile ilgili ve uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Doğru anahtar kelimeleri seçebilmek SEO çalışmaları için oldukça önemlidir. Bunun için ilk olarak markanıza bir persona yaratmalısınız. Oldukça basit gibi görünse de bu adım SEO için çok önemlidir çünkü bu aşamadan sonra yaratacağınız her içerik bu persona ile ilişkili olmalıdır. Yarattığınız personanın karakteristik özelliklerini, satın alma niyetlerini, endişelerini, ve ihtiyaçlarını çok iyi anlamalısınız ve içeriğinizi de bu doğrultuda hazırlamalısınız. Doğru personayı belirleyip markanızı bu yöne odakladığınızda ziyaretçilerinize net bir resim çizebilir, markanızın konumunu net bir şekilde ortaya koyabilirsiniz.

Persona belirledikten sonra ise bu oluşturduğunuz persona için doğru içeriği üretmeli bunun için ise müşterileriniz ile empati yapmanız yani kendinizi onların yerine koyarak düşünmeniz gerekiyor. Müşterileriniz sizin ürününüze ya da hizmetinize ulaşmak için arama motorlarında hangi anahtar kelimeleri arar? Müşterileriniz sizin web sitenize ulaştığında ürününüz ya da sağladığınız hizmetten başka neler görmek ister? Bunları düşünerek belli anahtar kelimeler üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda bilinen bazı SEO araçları ile kullanıcılar hangi anahtar kelimeleri daha çok kullanmış, hangi anahtar kelimeleri kullanmak sizi daha önce çıkarır, ya da hangi anahtar kelimelerde daha çok rekabet var bunları analiz edip doğru anahtar kelimeler ile içerik üretebilirsiniz. Ortaya çıkardığınız içerikler sizi arama motoru algoritmasında önce çıkarabilir ancak burada yine dikkat etmeniz gereken şey organik trafiği arttırmak kadar web sitenize gelen trafiğin müşteriye dönüşmesine de yardımcı olacak içerikleri hazırlamak olmalıdır.

Doğru anahtar kelimeleri seçtiniz ve kullanıcılarınızın ilgisini çekecek içeriklerinizi hazırladınız. İçeriğiniz kadar sitenizde sunduğunuz deneyim de kullanıcılar için oldukça önemli. Dolayısı ile web sitenizin hızı, kullanım kolaylığı, güvenliği ve fonksiyonelliği de oldukça önemli. Bunların dışında ise tabii ki site tasarımının dikkat çekmesi ve markanızın kimliğini net olarak yansıtması da oldukça kıymetli olacaktır.

Bu aşamaları takip edip güvenilir, dikkat çekici ve kaliteli içerikler üreten bir web sitesi yarattıysanız bundan sonraki aşamalarda da yine SEO araçlarını kullanarak sitenizin organik trafiğini takip edebilir, buradaki sonuçlara göre belirlediğiniz stratejileri optimize edebilirsiniz.

Öneri içeriğimizi incele
Büşra Çetintaş

Hazırsan başlayalım!

Pazarlama dünyasının her aşamasında yanında olan Grower ile tanışmaya artık 1 adım kaldı!