İş geliştirme

Restoranlarda Yapılabilecek Etkinlikler 23 Farklı Öneri

Gürkan Mete

Restoran pazarlamasının olmazsa olmazlarından biri de etkinliklerdir. Yeni müşteriler çekmek, geçmiş müşterilerin tekrar gelmesine hatta bazen karlılığın artmasına bile yardımcı olur. Etkinlikler müşterilerinin güzel vakit geçirip memnun olmalarını sağlar. Bu yazımızda 30 etkinlik önerisi yanında etkinliklerin nasıl olması gerektiği konusunda da bilgiler vereceğiz. Hadi başlayalım!

Öncelikle Doğru Etkinliği Seçelim

Restoranın için doğru etkinliği seçerken göz önünde bulundurman gereken birkaç şey var.

1-Müşteri profilini belirle

Öncelikle restoranına gelen müşterileri bir düşünmen gerekiyor. Genç, yaşlı, varlıklı, çocuklu aileler veya öğrenciler mi? Müşterinin restoranında ne aradığını da göz önüne almalısın. Gelenler bir fırsat olduğu için, rahat buldukları için veya kaliteden dolayı geliyor olabilir. Bu soruları cevaplayarak bir müşteri profili çıkarmalısın. Etkinlik seçiminde müşteri profilinin önemi büyüktür.

2-Seçtiğin etkinlik uyumlu olmalı

Seçtiğin etkinlik restoran konseptinle uyumlu olmalı. Aynı zamanda özel günler için yapılan etkinlikler açısından bakınca zaman da bu konuda önemlidir. Sevgililer günü için bir etkinliği o güne uzak bir tarihte yapmak absürt kaçacaktır.

3-Bütçe planı yap

Yapacağın etkinliğin tabii ki maliyeti olacak. Bu etkinlikte yapacağın masrafların tümünü hesaplamalısın. Maliyetleri karşılayıp kara geçebilmek için etkinliğin ne kadar getiri sağlaması gerektiğini de hesaplaman gerekiyor. Ancak şunu da unutmaman gerek, bu etkinlik büyük miktarlarda kazanç sağlamasa da yeni müşteriler kazandırır ve müşterilerin restoranına bakış açısını da etkileyebilir.

Peki Bu Etkinliği Nasıl Başarıya Ulaştırabiliriz

1-Etkinliği duyurmalısın

Müşterilerin etkinliğe gelmesi için tabii ki etkinlikten haberdar olmaları gerekiyor. Bunu çeşitli kanallardan yapabilirsin. Restorana gelen müşterilere anlatmak, posterler hazırlamak, sosyal medya veya Google reklamları kullanmak ve e-posta ile bilgilendirme gibi birçok yoldan etkinliği duyurabilirsin.

2-Ön ödeme

Bütçe konusunda endişelerin varsa bu yöntemi kullanabilirsin. Bilet satarak kaç kişinin geleceğini görmek maliyet hesaplaması yapmana da yardımcı olur ve önünü daha net görürsün.

3-Müşterilerle iletişimde kal

Etkinlikten hemen sonra müşterilerle iletişimde kalmak arayı fazla açmadan etkileşimde kalmayı sağlar. Müşterileri tekrar tekrar restoranına çekmeye ikna etmek için etkinlik sonrası iyi bir zamandır.

Artık Etkinlik Önerilerimize Geçebiliriz

Takvim etkinlikleri

1-Bayramlar

Dini bayramlar ve milli bayramlar gibi tatil günlerinde etkinlikler düzenlemek mantıklı olabilir. Bu gibi günlerde belirli hedef kitleleri çekmek çok daha kolay oluyor.

2-Aile günleri

Anneler günü, babalar günü ve çocuk bayramı gibi özel aile günlerinde de etkinlikler mantıklı olabilir. Bu günlerde çocuk menüsü gibi özel menüler, çocuklara özel etkinlikler düzenleyebilirsin.

3-Sevgililer günü

Restoranlar için olmazsa olmaz bir özel gündür sevgililer günü. Bu özel günde dışarıda yemeğe çıkan sevgililerin sayısı oldukça fazla, sen de sevgililer gününe özel etkinlikler yaparak restoranın için o günü oldukça verimli geçirebilirsin. Sevgililer gününde bekarlar günü gibi bir etkinlikle fark yaratmayı da tercih edebilirsin.

4-Black Friday

Kara cuma indirimlerini artık her yerde görebiliyoruz. Restoranlar için de neden kara cuma etkinlikleri olmasın ki. O güne özel yaratıcı fikirler bularak kara cumayı da büyük bir fırsata çevirebilirsin.

5-Yılbaşı Gecesi

Yeni yıl heyecanını konuklarınla paylaşmaya ne dersin? Yılbaşına uygun temada bir gece düzenleyerek özel menüleri, oyunları ve etkinlikleri müşterilerine sunabilirsin.

Yemek etkinlikleri

1-İçecek tadımları

Şarap, bira, alkollü ve alkolsüz özel kokteyller gibi içeceklerin tadımı verimli bir etkinlik fikri olabilir. Bu içecekleri yemeklerle eşleştirerek özel menüler de sunabilirsin.

2-Yemek tadımları

Menüye eklenecek yeni yemekler için tadım etkinlikleri eğlenceli olabilir. Müşterilerin yeni çıkan yemekleri deneyip geri bildirim vermesi de menüye eklenecek yemeklerin özenle seçilmiş olmasını sağlar.

3-Aşçılık kursları

Müşterilerine harika yemekler sunan şefinden aşçılık tüyoları almak için can atan konuklar tabii ki olacaktır.

4-Konuk şefler

Mutfağında harika bir şef var tabii ki ama ünlü şeflerle anlaşıp bir günlük restoran ziyareti ya da bir workshop için iş birliği yapmak müşterileri restoranına çekmek için mükemmel bir yöntem.

5-Yemek yarışmaları

Müşteriler için bir ödüllü bir yemek yarışması mı? Klasiklerden olsa da çok sayıda müşteri çeken bir yöntem. Ödülü kazanmak için bir sürü müşteri orada olacaktır.

6-Restoran içi yarışmalar

Müşteri yarışmalarının yanı sıra aşçılar veya garsonlar arasında da yarışmalar düzenleyebilirsin. Müşterilerin oy vereceği bir yarışma eğlenceli olabilir.

7-Menü değişiklikleri

Menüde yapacağın değişiklikleri etkinliğe dönüştürebilirsin. Örneğin; menüdeki bütün yemekleri büyük sunmak bir fikir olabilir. Bu gibi değişiklikler müşterilerin ilgisini çekebilir.

Temalı etkinlikler

1-On yıl gecesi

Bir geceyi 90’lar ve 80’ler gibi on yıl etkinliklerine ayırabilirsin. O döneme ait bir dekorasyon, müzikler, yemekler ve o döneme uygun giyinmiş müşteriler. Çok eğlenceli olacağa benziyor.

2-Bekarlar günü

Damsız almıyoruz sözünün tersine bir gün mü? Yalnızca yanında eşiyle veya karşı cins bir arkadaşıyla gelmeyenlerin girebildiği bir etkinlik. Müşteriler bunu sosyalleşmek ve yeni insanlar tanımak için bir fırsat olarak düşünüp büyük bir ilgi gösterebilir.

3-Yaş temalı etkinlikler

Yalnızca belirli bir yaş grubuna özel bir etkinlik. Bu etkinlik için ilk olarak hedef kitlene uygun bir yaş aralığı seçmelisin. Bu etkinliğin tekrarında hedef kitlenin dışına çıkarak yeni yaş gruplarını restoranına çekebilirsin.

4-Kendin yap etkinliği

Sanat ve el işi gibi alanlarda müşterilerin hünerlerini sergileyeceği bir etkinlik düzenlenebilir. Bu etkinlik sonucunda küçük ödüller vermek de katılımı artırabilir. Bu etkinliği bir eğitim olarak da düzenleyebilirsin. Bir eğitmen yardımıyla müşteriler yeni şeyler öğrenmeye can atabilir.

5-Dans gecesi

Bir parti ortamı hazırlayarak dans etkinliği yapabilirsin. Biraz eğlenmek isteyen müşteriler için kaçırılmayacak bir fırsat.

6-Oyun gecesi

Kutu oyunları ve kart oyunları gibi oyunlarla eğlenceli bir geceye hazır ol. Aynı zamanda bu etkinliği de bir yarışmaya dönüştürebilirsin.

7-Karaoke gecesi

Karaoke gecesi tekrar tekrar yapılabilecek bir etkinlik fikri. Hayatın karmaşasından müzikle kopmak isteyen müşteriler bu etkinliğe özel ilgi gösterecektir.

8-Canlı müzik

Canlı müzik geceleri de müşteri çeken klasiklerden birisi. Yerel müzisyenlerle anlaşarak müşterilerine eğlenceli anlar yaşatabilirsin.

9-Kitap kulübü

İnsanlar sevdikleri şeylerden konuşmayı çok severler. Kitap kulübü etkinliği aynı şeye ilgi duyan konukların bir araya gelmesi için harika bir etkinlik. Belirli yazarlar veya kitaplarla ilgili sohbetler konukların ilgisini bir hayli çekecektir.

Topluluk etkinlikleri

1-Hayır etkinlikleri

Hayırsever müşteri çekebileceğin harika bir fikir. Bunun için bir bağış kampanyası veya bir müzayede düzenlemek güzel olabilir.

2-Yerel takımlar

Restoranının bulunduğu bölgedeki yerel bir takımı ağırlayabilirsin. Takımın taraftarlarına özel etkinlikler veya maç izleme etkinlikleri gibi etkinlikler düzenleyebilirsin.

Öneri içeriğimizi incele
Gürkan Mete

Hazırsan başlayalım!

Pazarlama dünyasının her aşamasında yanında olan Grower ile tanışmaya artık 1 adım kaldı!