Pazarlama

Restoranlar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalı?

Gürkan Mete

Potansiyel müşteriler birden fazla sosyal medya platformundalar, sen de restoranınla orada olmalısın. Aksi takdirde yeni ve mevcut müşterileri kaçırıyorsun demektir. Ayrıca sosyal medyada var olmak marka bilinirliğini de olumlu yönde oldukça etkileyecektir.

Sosyal medyada aynı anda birkaç platforma girip aktif olmayı tercih edebilirsin. İstersen de tek platform yalnızca sosyal medyada olmuş olmak için giriş yapabilirsin. Ne olursa olsun sosyal medyada hiçbir varlığın olmamasından iyidir.

Sosyal medya hayatımıza girmeden önce restoranlar için pazarlama geleneksel yollardan yapılıyordu. Tabi ki bu yöntemler de hala tercih ediliyor. Ancak sosyal medya geleneksel yöntemlere göre hedef kitleye ulaşma konusunda kolaylık sağlayabilir. Sosyal medyanın sana sağlayacağı kolaylıkların birkaçına bakalım.

Müşteriler bilgiye kolay ulaşır

Müşteriler restoranın hakkında kolay bilgiye web sitesi veya sosyal medyadan ulaşabilir. Web sitesinin her gün güncellenmesi sosyal medyaya göre zordur. Yapacağın günlük paylaşımlarla sosyal medyanı sürekli olarak güncel tutabilirsin. Örneğin; gün içerisinde birkaç saatlik sürpriz bir kampanya yapmak istediğinde bunu müşterilerinin görmesini kolayca sağlayabilirsin.

Öne çıkarma ve farklılaştırma

Sosyal medyada markana özel bir tema oluşturabilirsin. Özellikle Instagram gibi görsel ağırlıklı platformlarda bunu yapabilirsin. Yalnızca markanın renklerinin kullandığın aynı tema üzerinden görseller profilinde estetik bir görünüm sunabilir. Bunu yaparken markanın öne çıkarılabilecek bir özelliğini bulmalı ve hangi kitleye hitap ettiğini iyi düşünmelisin.

Müşterilerle iletişim

Instagram yorumları ve mesajları müşterilerle iletişime geçmek için kolay yollardır. Aynı zamanda diğer platformlar üzerinden de yorum ve mesajlar yoluyla müşterilerle iletişimde kalabilirsin.

Profesyonellik ve meşruiyet

Müşteriler restorana gitmeden önce bilgi sahibi olmak isterler. Web sitesi ve Google puanları bunun için yeterli olmayabilir. Sosyal medya kaliteli yemek fotoğraflarını, hazırlanış videolarını ve restoranla ilgili bir sürü ayrıntıyı müşterilere sunmak için oldukça elverişlidir. Aynı zamanda düzenli paylaşımlar senin profesyonel ve disiplinli bir iş içerisinde olduğunu gösterir.

Kullanıcı deneyimi

Müşteriler sosyal medya hesaplarında beğendikleri mekanları etiketleyebilir ve paylaşabilir. Tabi bunun için öncelikle restoranının sosyal medyada var olması lazım. Bir müşterinin restoranında paylaşacağı bir gönderi veya Instagram hikayesinde restoranının hesabını etiketlemesi kendi takipçilerinin de bir tık ile sana ulaşmasını sağlayabilir. Buna bir nevi ağızdan ağıza pazarlama olarak bakabiliriz.

Restoranlar İçin En İyi Sosyal Medya Platformları

Restoran pazarlaması için elbette birden çok sosyal medya platformu kullanabilirsin. Hangisini veya hangilerini seçmen gerektiğini hedef kitlene bakarak bulabilirsin.

Facebook

Facebook günümüzde genç nesil tarafından pek kullanılmıyor. Hedeflediğin kitle belirli bir yaşın üzerindeki insanlar ise Facebook senin için uygun olacaktır.

Instagram

Instagram görsel bir sosyal medya platformu olduğundan restoran pazarlaması için çok iyi bir tercihtir. Yemeklerinizin fotoğraf ve videoları ile iyi bir kitle yakalamanın yanı sıra restoranının dekorasyonuyla da öne çıkabilirsin. Gelen müşterilerin fotoğraf çekilmekten zevk alacağı bir arka plan dekorasyonu veya yalnızca bunun için ayrılmış bir bölüm çok etkili olabilir. Bunu yaparak kullanıcıların restoranında çekildikleri fotoğraflar ile senin reklamını yapmasını sağlayabilirsin.

Instagram kullanımında hashtag kullanımı da çok büyük öneme sahip. İnsanlar aradıkları gönderi için hashtagler ile de arama yapıyor. Hedef kitlene uygun hashtagler seçmelisin. Örneğin; vegan bir işletme isen #veganfood veya İtalyan yemekleri yapan bir restoranın varsa #italianfood gibi hashtagler kullanmak hedef kitlene ulaşmanı oldukça kolaylaştırır.

TikTok

TikTok özellikle Z ve X jenerasyonuna pazarlama için en uygun platformdur. Yalnızca video paylaşımı yapılan bu platforma restoranın ile ilgili bir sürü video içeriği hazırlayabilirsin. Örneğin; yemek hazırlanış videoları, restoran içinde çekilmiş harika görüntüler ve daha birçok içerik. Aynı zamanda akımların arkası kesilmeyen Tiktok’da sen de yemekle ilgili akımlara katılarak işletmeni öne çıkarabilirsin.

Pinterest

Pinterest de görsel içerikli bir platformdur. Yemeklerinin göz alıcı fotoğraflarını burada paylaşabilirsin. Kullanıcılar burada hesabını takip etmeseler bile, yiyecek ve içeceklerin cezbedici fotoğraflarını paylaşmak, Pinterest’in keşif sayfası aracılığıyla onları hesabınıza çekebilir. Gönderilerinde uygun etiketleri kullandığından emin ol, böylece belirli bir şey arayanlar gönderilerine kolayca ulaşır.

Restoranlar İçin Sosyal Medya Pazarlama Fikirleri

Sosyal medya pazarlama fikirleri konusunda seçenekler sınırsızdır. Tamamen senin ve çalışanlarının yaratıcılığına kalmış bir durum. Ancak bulduğunuz her fikir de her platformda işe yaramaz. Uygulamaya koyulacak bir fikrin önce hangi platformda daha başarılı olacağını bulmalısın. Sosyal medya pazarlama konusunda birkaç önerimiz var.

Yemek fotoğrafları ve videoları

En yaygın aynı zamanda en etkili yöntemdir. Yemeklerin yakından çekilmiş kaliteli ve ağız sulandıran fotoğraf ve videolar müşterilerini restoranına çekmene oldukça yardımcı olur.

Influencerlar ile çalış

Influencerlar günümüzde oldukça etkili. Youtube, İnstagram veya TikTok’da bir influencera bir paylaşım için ödeme yapmak iyi bir tanıtım aracıdır. Ifluencerların takipçi sayılarına göre ödeyeceğin miktar değişebilir. Direkt olarak hedef kitlene hitap eden bir influencer bulmak işini aşırı derecede kolaylaştıracaktır.

Fırsat ve promosyonları vurgula

Sosyal medyaya özel kampanyalar yapabilirsin. İndirim, kupon ve ikram gibi kampanyalar müşterilerini restoranına çekmek için mükemmel bir yoldur. Aynı zamanda sınırlı süreli kampanyaları da müşterilere ulaştırmanın en iyi yolu sosyal medyadır.

E-posta kaydı için teşvik et

Takipçilerini e-posta ile web sitene kaydolmaya teşvik ederek e-postalarını alabilirsin. E-posta pazarlaması yapmak için elinde müşterilerin e-posta adresleri olması gerekir. Kişiselleştirilmiş e-postalar da müşterilere kendilerini özel hissettirebilir.

İnceleme ve geri bildirimlere yanıt ver

Restoranın hakkında yapılmış kötü yorumlara cevap vermek ders almanın yanı sıra müşterilerin markana olan bakış açısını da oldukça etkiler. Yapılan eleştiriye yapıcı bir geri dönüş yapmak o kişinin restoranına ikinci bir şans vermesini sağlar.

Yarışmalar düzenle

Sosyal medyayla ilgili bir yarışma, yemek yarışması hatta bir çekiliş bile olabilir. Bu yollardan her biri hem restoranına müşteri çekmene hem de sosyal medyada takipçi kazanmana harika bir katkı sağlar.

Grower olarak bu içeriğimizde restoranlar sosyal medyayı neden ve nasıl kullanmalı sorularına yanıt vermeye çalıştık. Buna benzer diğer içeriklere ulaşmak için biz takipte kalın.

Öneri içeriğimizi incele
Gürkan Mete

Hazırsan başlayalım!

Pazarlama dünyasının her aşamasında yanında olan Grower ile tanışmaya artık 1 adım kaldı!