İş geliştirme

Restoranlar Neden QR Menü Kullanmalı? QR Menü Nedir?

Gürkan Mete

Selamlar, bu içeriğimizde sana QR menünün neden kullanılması gerektiğini anlatırken önemi konusunda da bilgilendirmeler yapacağız. Hazırsan başlayalım!

QR Menü Nedir?

Müşterilerin telefonlarından okutacakları bir dijital kod ile restoranının menüsüne kolayca ulaşmalarını sağlayacak bir sistem. Müşteriler önce menü bekliyor, sipariş verdikten sonra siparişin mutfağa iletilmesi ve hazırlanması sürecini bekliyor. Bunlar gibi sorunlar müşteri memnuniyetini oldukça düşürmekte. QR menü, menü getirip götürme esnasındaki zaman kaybı, yanlış sipariş alınması ve siparişin mutfağa iletilmesi sırasında oluşan zaman kaybı gibi birçok eksikliği tamamlıyor. QR menü ile sipariş ile ilgili sıkıntıların en aza inecek ve sipariş süreci oldukça verimli bir hale gelecek.

Restoranlar Neden QR Menü Kullanmalı?

QR menünün ne olduğuna değindik şimdi sıra geldi restoranlar için QR menünün önemine. QR menü kullanmak restoranlara nasıl fayda sağlar gelin biraz da bunlara bakalım.

Her zaman güncel

Kolay düzenleme ile menünü sürekli olarak güncel tutabilirsin. Birçok restorandaki menülere baktığımız zaman fiyat kısımları çok kez değiştirilmiş ve yıpranmış oluyor. Baskı menülerdeki bu sorun menülerin kullanım ömrünü de bir hayli etkiliyor. QR menüyü istediğin zaman kolayca düzenleyebilirsin.

Baskı maliyetlerinden kurtul

Dijital menünün baskı menülere göre avantajlarından birisi de tabii ki maliyeti. Baskı menüden dijital menüye geçmek seni büyük bir maliyet yükünden kurtaracak.

Temas yok hijyen var

Baskı menüler restorana gelen her müşteriye sunuluyor. Tabii ki elden ele gezen bu menüler hiç de hijyenik değil.

Daha canlı yemek resimleri

Baskı menülerde yemeklerin resimleri müşterilere belli bir seviyede kaliteli ile sunulabiliyor. QR menülerde yemeklerin resimlerini çok çok daha göz alıcı ve iştah açıcı şekilde sunabilirsin. Hatta istersen ağız sulandıracak bir video bile ekleyebilirsin.

Geri bildirim alma kolaylığı

Müşteriler yedikleri yemekleri anında oylayabilir hatta yorum bile ekleyebilir. Diğer müşterilere fikir olacak, yorumları ve puanları görünce karar vermelerinde kolaylık sağlayacak bu özellik de QR menüyü baskı menülere karşı avantajlı kılıyor.

Kampanya uygulama kolaylığı

Müşteriler sipariş esnasında yemeklerin yanlarında indirim olduğunu görse fikirleri değişmez mi? Menüde kolayca uygulayacağın kampanyalar sayesinde siparişlerini artırabilirsin. İstersen anlık indirimler uygulayarak müşterilerine kendilerini şanslı hissettirebilirsin.

Dil seçeneği

Farklı dil seçenekleri uygulayarak müşteri çeşitliliğini artırabilirsin. Ülkemize farklı ülkelerden gelen turistlerin kolay sipariş vermesini sağlayarak restoranını tercih edilen bir mekan haline getirebilirsin. Bu yolla satışlarını da oldukça artırabilirsin.

Uzun ömürlü menü

Baskı menülerin ömürleri çok uzun süreli olmuyor. Elden ele dolaştıkları için haliyle zaman içerisinde yıpranmalar ve kopmalar olabiliyor. Dijital menünün fiziksel bir varlığı olmadığı için yıpranma gibi sorunlar da ortadan kalkmış oluyor.

Daha çok detay

Baskı menülerdeki kısıtlı alanın dijital menülerde sınırsız olması da bir diğer avantaj. Ürünlerin içerikleri ile ilgili daha çok bilgiyi ve alerjen maddeleri gibi durumları ekleyerek müşterilerin ürün hakkında daha çok bilgi edinmesini sağlayabilirsin. Böylece müşterinin güvenini de kazanmış olursun.

Tüm bu avantajlara bakarak QR menünün baskı menülere karşı büyük bir üstünlüğü olduğunu söyleyebiliriz. Dijitalleşmeye ayak uydurmanın adımlarından biri olan QR menü özelliğini kullanmak restoranlar için bir hayli önemli. QR menü sayesinde dijitalleşmeye ayak uydur ve iş yükünden tasarruf et.

Öneri içeriğimizi incele
Gürkan Mete

Hazırsan başlayalım!

Pazarlama dünyasının her aşamasında yanında olan Grower ile tanışmaya artık 1 adım kaldı!