Pazarlama

Restoranlar İçin Web Sitesi Önerileri. Neden Web Siten Olmalı?

Gürkan Mete

Selamlar, bu içeriğimizde restoranının neden bir web sitesine sahip olması gerektiğini ve iyi bir web sitesinin nasıl olması gerektiğini anlatacağız. Hazırsan başlayalım!

Neden bir web sitesine sahip olmalısın?

Web sitesi müşterilerle iletişim kurmanın ilk ve en kolay adımlarından birisi. Müşterilerle dijitalde iletişim kurmak günümüzde çok önemli bir hale geldi. Dijitalleşmeye ayak uydurman gerekiyor.

İnsanlar yemek yemeye veya bir şeyler içmeye gitmeden önce internette arama yapıyorlar. Sosyal medya kullanmak veya bir web sitesine sahip olmak müşterileri kaçırmamak için olmazsa olmaz. Sosyal medya kullanmanın öneminden bahsetmiştik ama web sitesi sahibi olmak da uygulaman gereken bir strateji. İyi bir web sitesi hazırlamak için hedef kitleni göz önünde bulundurmalısın. Peki hangi başlıklara ihtiyacın var gel birlikte onlara bakalım.

1-Menü

Evet menü seçeneği basit görünebilir ama hedef kitlenin gözüne hitap edecek bir menü kesinlikle web sitene büyük değer katacak. Web sitesindeki menü gerekli bilgileri içermeli. Müşteriler ne yediklerini bilmek ister, yiyecekleri yemeklerle ilgili önceden bilgileri olmaları onları restoranına çekecektir.  Bu nedenle yemeklerin içerikleri, alerjen maddeleri gibi bilgileri eklemelisin.

2-Daima güncel bilgi

Oldukça basit ama bir o kadar da dikkat edilmesi gereken bir nokta. Web sitendeki güncellenmemiş bir bilgi müşterilerini yanlış yönlendirebilir ve kötü bir izlenim bırakmana yol açar. İletişim bilgileri, menü içeriği ve kampanyalar gibi güncel tutman gereken bilgileri daima kontrol etmelisin.

3-Fotoğraflar

Bu kısımda aklına hemen menüdeki yemek fotoğrafları gelebilir ancak daha geniş bir çerçevede düşünmelisin. Seçmen gereken arka plan fotoğrafları, müşteri memnuniyetini göstermek için mekânından fotoğraflar ve belki de çalışanların ile ilgili koyacağın ilgi çekici fotoğraflar web siteni ziyaret edenlerin hoşuna gidebilir.

4-Kampanyaları vurgula

Web sitesi ziyaretçilerinin ana sayfada görecekleri bir kampanya uzantısını tıklama ihtimalleri oldukça yüksek. Yaptığın kampanyaları tabii ki müşterileri bunaltmayacak bir şekilde vurgulamalısın. Kampanya uzantıları ile müşterilerin dikkatini çeker ve restoranına gelmelerini sağlayabilirsin.

5-Rezervasyon

Online rezervasyon sistemi canlı destek veya bir yazılım sistemi üzerinden uygulanabilir. Müşterilerin online bir görüşme ile veya mekandaki boş masaları görerek rezervasyon yaptırdıkları bir yazılım ile gelmeden önce yerlerini ayırtmaları etkili olur. Bu şekilde restoranın dolu olduğunda müşterileri bekletmekten veya elinden kaçırmaktan kurtulmuş olursun. Müşteriler de kafalarında böyle bir soru işareti ile restoranına gelmemiş olurlar.

6-Mobil uyum

Tabii ki bu web sitesi deneyimini mobilde de masaüstündeki kadar kullanışlı sunmalısın. Günümüzde mobil cihazlar her an elimizde olduğu için sipariş vermek veya bir restoranı araştırmak için de onları kullanıyoruz. Müşterilerine sunacağın web sitesinin mobile uyumlu bir deneyim sunması müşteriler için büyük bir kolaylık sağlar ve seni bir adım öne taşır.

7-Çevrimiçi sipariş deneyimi

Çevrimiçi sipariş müşterilerin işlerini oldukça kolaylaştırıyor. Telefonla sipariş vermek insanlara artık zor gelebiliyor. Çevrimiçi sipariş imkanını müşterilerine sunmalısın. Ancak çevrimiçi siparişi çoğu web sitesi pek kullanışlı olarak sunamıyor. Bu konuda verimli bir sağlayıcı seçmelisin ve kullanıcı deneyimini olabildiğince artırmaya çalışmalısın.

Gün geçtikçe dijitalleşen bu sektörde sen de kendini öne çıkarmalısın. Bu içeriğimizde dijital dünyaya atacağın ilk adımlardan biri olan web sitesinin senin için ne kadar önemli olacağını anlatmaya çalıştık. Bu yazı verimli olduysa ve hoşuna gittiyse daha fazla bunun gibi içerik için bizi takipte kal.

Öneri içeriğimizi incele
Gürkan Mete

Hazırsan başlayalım!

Pazarlama dünyasının her aşamasında yanında olan Grower ile tanışmaya artık 1 adım kaldı!