İş geliştirme

Restoranlar İçin Sağlam Bir Menü Nasıl Oluşturulur? 2022 Trendleri Nelerdir?

Hakan Marangoz

Selamlar, bugün sizlere işletmenizin gelişimi ve pazarlaması için oldukça önemli olan menünüzün niteliğini geliştirme ve menülerdeki 2022 trendlerinden bahsedeceğiz. Hazırsanız başlayalım! 

Menü Nedir?

Menü; bir restoran, kafe veya pastane gibi yeme-içme hizmeti veren işletmelerin müşterisine sunduğu ürünlerin ve bu ürünlerin fiyat karşılıklarının bulunduğu listelerdir. Menüler küçük bir kitapçık, bir defter hatta tek bir sayfa kâğıtta yer alabilir. Son zamanlarda bunların arasına eklenen QR menüler ise bugünlerin trendi olma yolunda hızla ilerliyor.

QR Menü Nedir?

QR menüler, müşterinin bulunduğu yerden rahatlıkla ulaşabileceği, görebileceği yerlerde bulunan QR kodları okutarak ulaşabileceği internet siteleridir. Müşteriler mobil cihazlarının kameralarıyla QR kodları okutup menünün bulunduğu internet sitesine yönlendirilirler. Daha sonra ister site üzerinden ister işletmedeki görevli kişiler aracılığıyla siparişlerini verirler.

QR Menünün Avantajları

QR menülerin son zamanlarda trend olma yolundaki en büyük sebeplerinden biri sahip olduğu avantajlardır. Gelin avantajlarını birlikte inceleyelim:

Müşteriler Arasındaki Menü Paylaşımını Azaltır: Müşteriler bir restorana oturduklarında genellikle fiziksel menüleri elden ele dolaştırırlar. Bunun pek hijyenik olmadığının hepimiz farkındayızdır. Bunu engellemenin yolu ise QR menüden geçer. Menünün QR kodunu herkesin rahatlıkla ulaşabileceği bir yerde tutarsanız, müşterilerin hepsi kodu kendisi okutabilir ve siparişine karar verebilir.

Maliyeti Azaltır: Özellikle son zamanlarda kâğıt ve türevlerinin masraflarının artması buna bağlı olarak bir menünün düzenlenmesindeki masrafları da arttırdı. Bu masraflardan kaçınmanın en iyi yollarından biri tahmin edebileceğiniz gibi QR menüdür. Dijital bir menü, bu noktadaki maliyetleri en aza indirger.  

Daha Fazla Kazanın: Müşteriler dijital ortamda sipariş verdiklerinde %30 daha fazla harcarlar. QR kod sayesinde satışlarınızı artırabilirsiniz.

Menü Öğelerini Daha Rahat ve Sık Güncelleyin: Menüdeki değişikliklerden müşterileri haberdar etmek için listenizi her daim güncel tutmanız gerekir. Ancak bunu yapmak fiziksel menülerde oldukça uğraştırıcı ve zaman alıcıdır. Oysa QR menü sayesinde menünüzdeki değişiklikleri çok daha rahat ve sık güncelleyebilirsiniz.

Menü Tasarımı: Fiziksel menülerde alan daima kısıtlıdır. Bu nedenden ötürü müşteriyi cezbedecek menüler tasarlamak oldukça zor bir iştir. Bunun aksine QR menülerde müşteriyi götürdüğünüz internet sitesini istediğiniz gibi tasarlayabilir, müşteriyi cezbedebilirsiniz.

Yemek Görselleri: Müşteri her zaman karşısına ne çıkacağını önceden bilmek ister. Bundan ötürü menüye yiyecek veya içeceklerin görsellerini koymak, müşterinin güvenini kazanmada çok önemli bir adımdır. Ayrıca karşısına gelen ürünün görseldekiyle oldukça uyumlu olduğunu gören müşteri, verdiği siparişten memnun kalacak ve menünüzde tanımadığı ürünler varsa da onları denemek için daha girişken olacaktır.

Müşteri Verilerini Toplayın: QR kodla müşteriyi götürdüğünüz internet sitesinde günümüzde kullanılan çerezler ve istatistik araçları gibi müşterinin verilerini toplayabilecek birçok malzemeniz olur. Bu malzemelerle en çok hangi ürünün rağbet gördüğü, hangisinin üzerinde en çok durulduğu gibi konularda bilgi sahibi olabilir ve bunlar sayesinde işletme politikanıza daha tutarlı yön verebilirsiniz.

QR menünün faydalarından yeterince bahsettiğimize göre şimdi gelin müşterileri mekanınıza çekecek sağlam bir menüyü nasıl oluşturmamız gerektiğine bakalım.

Sağlam Bir Menü Nasıl Oluşturulur?

Menü, müşterilerinizin sizin restoranınız hakkında bilgi sahibi olduğu ilk kaynaktır. Bu yüzden müşterilerinizi kendinize çekmek, onları devamlı statüye sokmak istiyorsanız gerçekten sağlam bir menüye ihtiyacınız olduğu aşikâr. Hadi gelin birlikte sağlam bir menü oluşturmanın püf noktalarına bakalım.

En Çok Sattığınız Ürünleri En Başa Koyun: Müşteriler, yüksek oranda belirli ürünleri ister ve satın alırlar. Bu sebeple müşterinin ilgi odağı olması ihtimali yüksek olan ürünlerinizi menünün en başına koymak, onların ilk göreceği ürünlerden biri olmasını sağlamak sağlam bir menünün en temel özelliklerinden biridir. 

Sembol ve Simgeleri Kullanın: Sembol ve simge kullanımı, menüde müşterinin görmesini istediğiniz ürünlere ilgiyi çekmek için harika bir yöntemdir. Menünüzde ürünlerin kendisinin önüne geçmeyecek kadar sembol ve simge kullanımı menünüzü bir adım öteye taşıyacaktır.

Fiyatları Küçük Gösterin: Ürünün niteliği kadar elbette fiyatları da önem arz eder. Bu sebeple müşterinin üründen sonra ilk baktığı şey ürünün fiyatıdır ve fiyat bazen müşteri için üründen cayma sebebi olabiliyor. Bunun için menünüzde fiyatları önemsizleştirmeniz, küçük bir meseleymiş gibi göstermeniz gerekir. Bu sebeple menünüzde ürünleri ön plana çıkartıp fiyatları arka planda tutarak bu konudaki müşteri davranışlarını yönetmeniz mümkün.

Kategorizasyonu Efektif Yapın: Menülerde seçenekleri kategorize etmek müşteri deneyiminin daha sağlıklı ilerlemesini sağlar. Bu nedenden ötürü menünüzün içeriğini olabildiğince kategorize etmek menünüzü geliştirmede işinize yarayacak en büyük püf noktalardan biridir.

Açıklamaları Kısa Tutun : İçerikleriniz ne kadar kısa olursa müşterinin dikkatini o kadar içeriğe çekersiniz. Uzun açıklamalar müşterinin kafasını karıştırabilir hatta karar verdiği üründen vazgeçmesine sebep olabilir. Bu sebeple menülerinizde ürün açıklamalarını elinizden geldiğince kısa tutmaya özen gösterin. 

Menülerinizi daha etkili yapma konusunda bu püf noktaları uygulamaktan çekinmeyin. İşletmenizin önemli bir parçası olan menü düzeninin iyileştirilmesi konusunda anlatacaklarımız bu kadardı. Şimdi 2022 trendlerine kısa bir göz atalım.

Restoranlarda 2022 Trendleri

Bu bölümümüzde siz işletmeci ve işletmeci adaylarına son dönem trendlerinden bahsedeceğiz. Bildiğiniz üzere restoran/yeme-içme sektörü devamlı devinim halinde olan sektörlerden biridir. Bu sebeple işletmelerin bu hareketlere ayak uydurması işletmenin devamı ve sürekliliği için önemli bir mevzudur. Dilerseniz 2022restoran trendlerine geçelim.

Sağlığı Ön Plana Koyan Yemekler: Restoranlar son zamanlarda insan sağlığını daha fazla düşünerek hareket etmeye başladı. Sağlık, restoran sektöründe resmen bir uzmanlık alanı olmaya başladı. Bununla beraber farklı beslenme çeşitlerinin sağlığa yaptığı göndermeler gündem olmaya başlayınca restoranlar da sağlığı yemeklerinde ön plana koymaya başladılar. Siz de yemeklerinizin sağlık yönünü ön plana koyarak bir adım öne geçebilirsiniz.

Yeşil Mutfaklar: Son zamanlarda dünyanın iklim krizleriyle çalkalanması, iklim aktivistlerinin çalışmaları gibi durumlar restoran sektörünü de es geçmedi. Bu tür kaygıları olan müşterileri kendi kitleniz altına almak için mutfağınızda çevresel sorunlara çözüm aramayı unutmayın.

Teslim Seçenekleri: Belki de bu konudaki en önemli maddeye geldik. Teslim seçenekleri dünyanın dört bir yanında çok hızlı bir şekilde değişmeye ve gelişmeye başladı. Müşterilerinizin ürünlerinize daha rahat ulaşmasını ve daha rahat deneyimlemesini istiyorsanız siz de teslim seçeneklerinizi genişletmeli ve geliştirmelisiniz. 

Online Ortamlarda Var Olun: Listede en tahmin edilebilir trendlerde biri ise son birkaç yıldır oldukça revaçta olan online ortamlardaki işletmenizin yeridir. Müşteriler evlerine daha sık sipariş vermeye başladılar ve bununla alakalı işletmeler oldukça geniş çalışmalarda bulunuyorlar. Siz de işletmenize bu konuda yön vererek online mecralarda daha aktif hale getirmelisiniz. Ayrıca sosyal medya son zamanlarda bir pazarlama yöntemi olarak oldukça kullanışlı hale geldi. İşletmenizi markalaştırarak sosyal medyadaki pazarlama nimetlerinden faydalanmak, işletmenizin bilinirliğine seviye atlatacaktır.

 

Bu yazımızda sizlere işletmenizde güçlü bir menüyü nasıl oluşturacağınızdan ve 2022’nin trendlerine nasıl uyum sağlayacağınızdan bahsettik. Pazarlama alanında daha fazla bilgiye ulaşmak için diğer yazılarımıza göz atabilirsin.

Öneri içeriğimizi incele
Hakan Marangoz

Hazırsan başlayalım!

Pazarlama dünyasının her aşamasında yanında olan Grower ile tanışmaya artık 1 adım kaldı!