İş geliştirme

Restoranlar İçin Müşteri Sadakati Nasıl Sağlanır?

Gürkan Mete

Hoş geldin, bu yazımızda müşteri sadakatinin öneminden ve müşteri sadakatini nasıl artıracağından bahsedeceğiz.

Her sektörde rekabetin arttığı bu günlerde müşteriyi elde tutmak oldukça zorlaşabiliyor. Kazanılan yeni müşterileri ve halihazırdaki müşterileri kaybetmemek için bu rekabetçi ortamda sen de bir şeyler yapmalısın. İstersen gel neler yapabileceğine bir bakalım.

1-Sadakat programları

Müşteri sadakat programları, müşteriler için ödül tarzında kampanyalar hazırlanan bir sistemdir. Örneğin; Starbucks’ın yıldız biriktirme uygulaması. Bu programlar müşterilerin ücretsiz bir şeyler kazanmak için seni tercih etmelerini sağlar.

2-Müşteri ilişkileri yönetimi

Kısaca CRM de denilen müşteri ilişkileri yönetimi yazılımı sayesinde sadakat programlarından elde ettiğin verileri çok daha verimli bir şekilde kullanabilirsin. Müşterilere ait verileri toplayıp analiz edip neler yapman gerektiğini CRM yazılımı ile görebilirsin.

3-Dijitalleşmeye ayak uydur

Dijitalleşme sana birçok kolaylık kazandırır. Dijitalleşme adım adım olabilecek ve zamanla oturan bir şeydir. Başlangıç olarak bir web sitesi ve sosyal medya hesabı açarak başlayabilirsin. Sonrasında QR menü dijitalleşme yolunda sana çok şey kazandıracak. Dijitalleşme yolunda atılabilecek daha bir sürü adım var. Bu adımları da öğrenmek için bizi takip et.

4-Sosyal medyayı kullan

Dijitalleşmenin içerisinde de bulunan ve günümüzde kaçınılmaz bir araç olan sosyal medyayı ayrı ele almak istedik. Artık sosyal medyada olmayan işletmeler daima bir adım geride. Müşteri sadakatinde iletişim çok önemli, müşteri ile kuracağın bu iletişimi sosyal medya aracılığıyla kolayca yapabilirsin. Bunun yanında sosyal medya sana daha bir sürü şey kazandırır.

5-Etkinlikler düzenle

Mekânında düzenleyeceğin etkinlikler müşterilerin tekrar tekrar gelmelerini sağlamak için harika bir yöntemdir. Birbirinden farklı etkinlikler düzenleyerek müşterileri çekebilirsin. Etkinlik için öneri arıyorsan harika öneriler verdiğimiz yazımıza bakabilirsin.

Öneri içeriğimizi incele
Gürkan Mete

Hazırsan başlayalım!

Pazarlama dünyasının her aşamasında yanında olan Grower ile tanışmaya artık 1 adım kaldı!