Reklam yönetimi

Restoranlar İçin Google Reklamları

Gürkan Mete

Selamlar, bu içeriğimizde restoranların Google ve sosyal medya reklamlarını nasıl kullanmaları gerektiğinden bahsedeceğiz. Hazırsan başlayalım!

Oturduğunuz yerden yeni müşterilere veya halihazırdaki müşterilere ulaşmak çok büyük rahatlık değil mi? İnternet bize bu kolaylığı sağlıyor. Restoranlar için bir web sitesine sahip olmanın öneminden daha önce bahsetmiştik. Bunun yanında Google’ın günümüzde reklam ve tanıtım için en etkili araçlardan olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki her şeyde olduğu gibi burada da bize sunulan bu kolaylığı doğru kullanmak çok önemli. Reklam vermenin bir bedeli var ve yanlış reklam verirsen bu maliyetin karşılığında kar edemezsin. Google reklamlarının farklı çeşitleri var ve bunlardan hangilerine reklam vereceğini seçmelisin.

Google reklam çeşitleri

  • Arama ağı reklamları

Müşterinin Google’da yaptığı arama belirlediğin anahtar kelime ile uyuyorsa Google seni reklam olarak üst sıralarda çıkarır

  • Görüntülü reklamlar

Arama ağı reklamları metin tabanlı reklamlardır. Görüntülü reklamlar buna uygun internet sitelerinde resim veya video formatında yayınlanan reklamlardır. Bu reklamlar kişiye özeldir, müşterinin yaptığı aramalar, ziyaret ettiği web siteleri ve konum gibi birçok faktörlere göre hedeflediğin kişilere gösterilir. Görüntülü reklamlara Youtube’daki reklamlar da dahildir.

  • Alışveriş reklamları

Google aramadaki alışveriş sekmesinde öne çıkmak için verilen bir reklam türüdür. Daha çok bir ürünü öne çıkarmak ve satışını artırmak için kullanılır.

Google Ads sana ne kazandırır?

  • Web sitene daha fazla trafik çekersin

Vereceğin reklamlarla insanları web sitene yönlendirerek daha fazla müşterinin web siteni ziyaret etmesini sağlayabilirsin.

  • Daha fazla telefon araması

Bir arama butonu ile müşterileri yönlendirerek daha fazla telefon araması ile rezervasyon alabilirsin.

  • Daha fazla fiziksel müşteri

Reklamlarla yeni müşterilere ulaşmanın yanında, Google haritalarda vereceğin reklam ile müşterilerin restoranını kolayca bulmalarını sağlayabilirsin.

Peki Google’da doğru reklam vermek için ne yapmalısın

İşte etkili reklamlar için birkaç önemli nokta.

  • Anahtar kelime araştırması

Doğru anahtar kelimeleri bulmak belki de reklamlar için en önemli nokta. Müşterilerin reklam vereceğin kategoride neleri arattıklarını, aramada en çok hangi kelime veya kelime gruplarını kullandıklarını öğrenmelisin. Bu anahtar kelime bazen sadece ‘burger’ gibi tek bir kelime bazen de ‘Beşiktaş burger’ gibi bir konum belirtmeli arama olabilir. Vereceğin reklama göre bu durum değişir.

  • Konum hedefle

Bölgendeki insanları hedeflemek için reklam kampanyasına konum ekleyebilirsin. İnsanlar çok özel bir gün veya büyük bir etkinlik olmadığı sürece yemek için evlerinden çok uzağa gitmeyi tercih etmezler. Bu yüzden yakınlarında bir restoran araması yapmaları daha olasıdır. Yakınlardaki insanları hedefleyerek bir reklam kampanyası yapmak daha fazla fiziksel müşteri çekme olasılığını artırır.

  • Etkili bir reklam metni

Reklam metninde vereceğin mesaj net olmalı. Bunu bir slogan veya harekete geçirici bir söz olarak düşünebilirsin. Tabii ki etkili olması için abartmaya da gerek yok. Müşteriye sunamayacağın bir şeyi reklam metninde kullanmamalısın. Kısa bir yazıyla restoranını tanıtabilirsin veya öne çıkarmak istediğin bir ürüne/ürün grubuna vurgu yapabilirsin.

  • Reklamın yayınlanacağı saat

Müşteriler reklamı restoranın açıkken ya da ihtiyacı olan şeyi ararken görmesi gerekir. Örneğin, kahvaltı için restoran arayan bir müşterinin arama yapacağı saatler az çok bellidir. Bir kahvaltı reklamı yapmak istiyorsan kahvaltıya uygun saatleri ayarlamak daha mantıklı olacaktır.

Bu yazımızda Google Ads’in restoranlara neler kazandıracağı ve nasıl kullanılması gerektiğiyle ilgili birkaç öneriden bahsettik. İçeriğimiz hoşuna gittiyse ve daha fazla buna benzer içerik görmek istiyorsan bizi takipte kal. Restoranlar için sunduğumuz hizmetlerden haberdar olmak için de bizimle iletişime geçebilirsin.

Öneri içeriğimizi incele
Gürkan Mete

Hazırsan başlayalım!

Pazarlama dünyasının her aşamasında yanında olan Grower ile tanışmaya artık 1 adım kaldı!