Pazarlama

Restoranlar İçin E-posta Pazarlama

Gürkan Mete

Selamlar, bu yazımızda restoranlar için e-posta pazarlamasından bahsedeceğiz ve doğru e-posta pazarlaması için birkaç öneride bulunacağız.

Restoranlar için e-posta en etkili pazarlama araçlarından biridir. Etkili olmasının yanında maliyetin göre getirisine bakacak olursak da oldukça verimlidir. Bütün bunların yanında kolay uygulanabilir olması da e-posta pazarlamasını neden kullanmalısın sorusunu cevaplıyor. Yeni müşteriler çekmek ve halihazırdaki müşterilerin tekrar tekrar restoranına gelmelerini sağlamak için e-posta pazarlaması ile çok kolay. E-posta pazarlaması müşterilerin ile birebir ve direkt olarak iletişim kurmanı sağlayan bir pazarlama yöntemi.

Peki e-posta pazarlamanın sana faydaları neler biraz da bunlara bakalım. İlk olarak kendileriyle direkt ve birebir olarak iletişim kurulduğunu gören müşterilerin sadakati artar ve bir sonraki restoran tercihinin senin işletmen olması ihtimalini yükseltir. Segmentasyon yaparak e-postaları kişiselleştirebilirsin. Böylece müşterileri elde tutmak kolaylaşır. İndirimleri, kampanyaları ve etkinlikleri müşterilere e-posta ile duyurabilirsin. Bu da daha çok fiziksel müşteri çekmeni sağlar.

E-posta pazarlaması için neler yapman gerekiyor adım adım bakalım

  1. Hedef belirle

Öncelikle e-posta pazarlaması çalışmasını ne için yapıyorsun bunu belirlemen lazım. Yeni müşteriler için hoş geldin postası, bir ürünü öne çıkarmak, bir indirimi veya etkinliği duyurmak gibi birçok konuda e-posta pazarlamasını kullanabilirsin. Bu kararı başlamadan vermen gerek.

  1. Liste oluştur

Tabii ki müşterilere e-posta gönderebilmek için e-posta adreslerine sahip olmalısın. Bir listeye ihtiyacın var ama bunu nasıl yapabilirsin. Liste oluşturmanın birçok yolu var işte birkaçı;

  • Müşterilerden restoranının wifi hizmetini kullanabilmek için e-posta ile bir giriş yapmalarını isteyebilirsin.
  • Web sitesinden rezervasyonları bir form ile alabilirsin. Tabii ki bu formda e-posta bilgisine istemen gerek.
  • En çok kullanılan ve basit bir yol olan bültene abone ol seçeneğini de kullanabilirsin. Web sitene yerleştirdiğin bir sohbet satırı ile müşterilerin e-posta adresleri ile bültene kaydolmalarını isteyebilirsin.
  • Web sitene bir üyelik sistemi ekleyebilirsin. Bu müşterilerin hakkında daha fazla bilgiye sahip olmanı da sağlayabilir.

En çok kullanılan yöntemler bunlar, tabii ki buna benzer yöntemler de mevcut.

  1. Dikkat çekici bir tasarım yap

E-posta temasını belirleyip güzel bir tasarım yapmalısın. Tasarım en önemli kısımlardan birisi olabilir. Tasarım müşterinin dikkatini çekmeli ve göze hoş gelmeli. Kazı kazan tadında insanların indirim kuponu kazanacakları sürpriz gibi görseller de ekleyebilirsin. İnsanların göz ucuyla baktığı bu e-postaya dikkatlerini çekmelisin.

  1. Metinleri belirle

Müşterinin dikkatini ilk olarak konu satırı çeker. Konu satırının müşteriye e-postayı açtırması gerekir. Sonrasında tasarım ile dikkatini çekerek diğer yazıları okumasını sağlaman gerekiyor. Başlıkların ardından içerik metnini de çok uzatmadan ama etkili bir şekilde yazdın diyelim. Sıra geldi harekete geçirici bir metne, bir buton yardımıyla bu bağlantı metni ile müşterileri bir işleme yönlendirmelisin. Bu harekete geçirici bağlantı web sitesi ziyareti, telefon araması, rezervasyon sayfası ve alışveriş gibi yönlendirmeler olabilir.

Grower olarak bu yazımızda restoranlar için e-posta pazarlamasından bahsettik ve öneriler vermeye çalıştık. İçeriğimiz hoşuna gittiyse ve buna benzer daha fazla içerik görmek istiyorsan bizi takipte kal.

Öneri içeriğimizi incele
Gürkan Mete

Hazırsan başlayalım!

Pazarlama dünyasının her aşamasında yanında olan Grower ile tanışmaya artık 1 adım kaldı!