İş geliştirme

Restoran Ve Kafeler İçin Markalaşma Rehberi

Gürkan Mete

Selamlar, bu içeriğimizde restoran ve kafeler için markalaşmanın öneminden ve markalaşma yolunda göz önünde bulundurman gereken unsurlardan bahsedeceğiz. İstersen başlayalım!

Marka yaratmak bir süreçtir. Kim olduğun, neyi temsil ettiğin, müşteri portföyün, menün ve çalışanların gibi birçok unsurdan oluşan marka uzun bir süreç sonunda oluşur. Restoran ve kafeler için markalaşma her işletme için olduğu kadar önemlidir. İşletmenin bir marka olması konuklarının kendilerini ne kadar rahat hissettiklerini, tercihleri arasında kaçıncı sırada olacağını ve müşterilerin işletmene karşı olan tutumu gibi birçok unsuru etkiler. Müşteri sadakati ve yeni müşteriler çekme konusunda da markalaşmış olmak senin yararına olacaktır. Marka olmanın öneminden bahsettik artık önerilerimize geçiyorum.

1-Müşteriler

Marka kimliğini oluştururken dikkate alınması gereken en önemli noktalardan birisi müşteriler. Tabii ki öncelikle hedef kitleni bilmelisin. Halihazırdaki müşterilerini ve potansiyel müşterilerini hesaba katarak müşteri profilini görmen gerekiyor. Markalaşma için şu anki müşterilerinin işletmen hakkındaki tavır ve tutumlarını da bilmen gerekiyor. Bunu anket gibi bir çalışma ile ölçebilirsin.

2-Renk

Restoran veya kafenin görsel kimliğini oluşturmanın ilk adımlarından biri renk seçimidir. Renk seçimi dikkatle yapılması gereken bir iş. Seçtiğin renk menüde, logoda, mekânında ve işletmen ile ilgili her yerde müşterilerin karşısına çıkacak. Bu yüzden seçeceğin rengin müşterilerden nasıl bir tepki alabileceğini ön görmelisin. Her renk her restorana veya kafeye uymaz. Bu nedenle mekanının temasına uygun bir renk seçmen gerekiyor.

3-Logo

Her gün kullandığımız uygulamaların, giydiğimiz kıyafetlerin veya satın aldığımız içeceklerin markalarını isimlerini duyduğumuzda logolarını da gözümüzün önüne getirebiliyoruz değil mi? Akılda kalıcı bir logo marka olma sürecinin en önemli noktalarından birisi. İnsanların gördükleri zaman onlara bir şeyler hissettirebilen bir logon olmalı. Akılda kalıcı logolara baktığımız zaman genel olarak sade ve aşırı gösterişli olmayan logolar görüyoruz. Bizim de önerimiz bu sade ve göz yormayan ama akılda kalacak bir logo tasarlamalısın.

4-Dijitalde aktif ol

Dijitalleşmek artık kaçınılmaz diyebiliriz. Bu dijitalleşmeye sen de ayak uydurmalısın. İnsanlar gidecekleri mekânı internette veya sosyal medyada gördükleri zaman daha profesyonel ve kaliteli bir izlenim alıyorlar. Aynı zamanda sosyal medyada aktif olarak neler kazanabileceğini de bir yazımızda anlatmıştık.

5-Marka sesi oluştur

Marka sesi hedeflerin, misyonun, vizyonun, vermek istediğin mesaj, logon ve marka rengin gibi birçok unsurun birleşimidir. Geniş kapsamlı bir kavram ve üzerinde durulması gereken bir nokta. Müşteriler ile kurduğun iletişim için marka sesini oturtman gerekiyor.

6-Farklı ve dikkat çekici ol

Günümüzde her yerde bir işletme veya marka görüyoruz. Tabii ki bu durum yeni bir marka yaratma işini çok zor bir hale getiriyor. Farklı bir şeyler yapmak artık çok önemli. Rakiplerin önüne geçmek ve daha iyi olmak markalaşma sürecinde atılacak önemli adımlardan birisi.

Bu adımları takip etmek markalaşma yolunda sana sağlam bir ilerleme sağlayacak. Tabii ki doğru bir uygulamayla. İçeriğimiz yararlı olduysa ve daha fazla bunun gibi içerik görmek istiyorsan bizi takipte kal.

Öneri içeriğimizi incele
Gürkan Mete

Hazırsan başlayalım!

Pazarlama dünyasının her aşamasında yanında olan Grower ile tanışmaya artık 1 adım kaldı!