Reklam Yönetimi

Reklam Örnekleri: En İyi Sonuç Veren Reklam Türleri Nelerdir?

Gürkan Mete

Reklam çalışmaları başlamadan önce, reklam ile ilgili stratejik kararların verilmesi aşamasında hedeflerin belirlenmesi son derece önemlidir. Özellikle kampanya bütününde ortak bir anlayışın oluşturulması ise reklam hedeflerinin, etkin yaratıcı strateji ve medya stratejilerinin doğru olarak belirlenmesine önemli rol oynar. Bununla birlikte reklama ayrılan yüklü bütçenin etkin ve verimli kullanılması da hedef kitle üzerinde istenen yönde bir bilgi ve davranış değişikliği yaratılabilmesi açısından önemlidir. Bu noktada ise çeşitli reklam türlerini ve reklam örneklerini inceleyerek markanız için en iyisini seçmek, başarılı sonuçlar elde etmek için önemli bir rol oynar. 

Dijital reklamcılık; web siteleri ve benzer çevrim içi kanallar ile yürütülen pazarlama çalışmalarını ifade eder. Bunun yanı sıra dijital reklamlar ise metin, resim, ses ve video gibi medya formatlarını içermektedir. Bu tür reklamlar ise marka bilinirliğinden müşteri etkileşimine ve tekrarlanan satışları artırmaya kadar çeşitli iş hedeflerine ulaşmanıza olanak tanır. Bu noktada reklam türlerini bilmek reklam örneklerini incelemek ve doğru reklam stratejileri uygulamak son derece önemlidir. Grower ekibi olarak bu yazımızda, reklam örnekleri hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Dijital Reklam Örnekleri ve Türleri Nelerdir?

Dijital pazarlamada birden fazla reklam türü bulunur. En yaygın olan reklam türleri ise aşağıdaki gibidir:

 1. Arama reklamları

Arama Motoru Pazarlaması (SEM) olarak da bilinen arama reklamları, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) görünmektedir. Bu reklamlar genellikle organik arama sonuçlarının üstünde veya yanında görünen metin reklamları olarak görünür.

 1. Görüntülü reklam

Görüntülü reklamlar resim veya animasyon gibi görsel öğelerin veya metin öğelerinin kullanıldığı reklamlardır. Ayrıca bu reklamlar; web sitelerinde, uygulamalarda ve cihazlarda görüntülenebilen çevrim içi reklamlar olarak da bilinmektedir. Ayrıca bu tür reklamlar, bir web sitesi içeriğinin içinde veya yanında görülür.

 1. Çevrim içi video reklamları

Çevrim içi video reklamlar, video formatının kullanıldığı reklam türüdür. Yayın dışı video reklamlar ise görüntülü reklamlara benzer yerlerde görüntülenmektedir. Ayrıca web sitelerinde, uygulamalarda ve cihazlarda yayınlanır. Ayrıca yayın içi video reklamlar, video içeriğinden önce içerik sırasında veya içerikten sonra görülmektedir.

 1. Streaming medyası reklamları

Akış ile yayın (OTT) olarak da bilinen bu reklamlar, uydu veya kablo olmadan internet üzerinden yayınlanır. Bunun yanı sıra streaming medyası içeriğinde görüntülenen belirli bir video reklam türü olarak da bilinmektedir.

 1. Sesli reklamlar

Dijital reklamcılık türlerinden biri olan sesli reklamlar, müzik veya podcast yayını gibi çevrim içi ses içeriğinden önce içerik sırasında ya da içerikten sonra oynatılmaktadır.

 1. Sosyal medya reklamları

Sosyal medya reklamları Twitter, Instagram ve LinkedIn gibi sosyal medya platformlarında yayınlanır.

Dijital Reklam İstatistikleri Nelerdir?

Dijital reklamların performansı neredeyse her açıdan ölçülebilmektedir. Dijital reklam kampanyanızı ölçmek kullanmanız gereken etkileşim istatistikleri ise aşağıdaki gibidir:

 • Tıklamalar: Reklamınızın tıklanma miktarı
 • Gösterimler: Reklamınızın gösterilme miktarı
 • Tıklama oranı (CTR): Tıklamayla sonuçlanan gösterimlerin yüzde durumu
 • Erişim: Reklamınızın gösterildiği izleyici miktarı
 • Video tamamlanma oranı: Video reklamınızın gösterildiği izleyicilerin reklamın tamamını izleme durumu

Bunun yanı sıra kampanyanızın sonuçlarını ölçen istatistik değerler ise aşağıdaki gibidir:

 • Dönüşüm oranı: Müşterilerin reklamınızı görüntüledikten sonra istenen işlemi (tıklama, satın alma) gerçekleştirme miktarı
 • Reklamla ilişkilendirilen satışlar: Reklamınıza kadar takip edilebilen satın alma süreçleri (ilişkilendirme modelleri reklam türüne ve hizmete göre değişiklik göstermektedir.)
 • Reklam harcamasının getirisi (ROAS): Harcadığınız bütçeyle ilgili olarak reklam kampanyanızın size sağladığı gelir
 • Yatırım getirisi (ROI): Harcadığınız bütçe ile ilgili olarak reklam kampanyanızdan elde ettiğiniz kâr oranı
 • Satışın reklam maliyeti (ACOS): Reklam bütçesinin reklam ile ilişkilendirilen satışlara oranı
 • Markaya yeni müşterilere yapılan satışlar: Daha önce sizden hiç ürün satın almamış olan potansiyel kitleniz tarafından elde ettiğiniz satın alma değerleri

Dijital Reklamlar için En İyi İpuçları

Dijital reklamcılık stratejileri karmaşık görünse de başlangıç sürecinde kullanmanız gereken birkaç temel iyi kriter mevcuttur. Bunlar genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 1. Doğru kitleye ulaşma

Dijital reklam süreçlerinde kitle belirleme durumu, reklamınızın ilgili olduğunu düşünme ve reklamınızla etkileşim kurma olasılığını daha da artırır.

 1. Performans takibi

Bu tür reklamların performans istatistikleri, geleneksel reklam formatlarına oranla daha yakın şekilde takip edilmektedir. Bunun yanı sıra hangi uygulamaların işe yaradığını ve nelerin yaramadığını görmek reklam harcamanızla ilgili aksiyon almak açısından önemlidir. Bu durum reklam kampanyanızın nasıl performans gösterdiğini yakından takip etmenize olanak tanır.

 1. Test yapmak ve optimizasyon

Reklam metninden görsel kullanımına, ulaştığınız kitle analizlerinden bütçenize kadar dijital reklamların neredeyse her yönünü özelleştirmeniz muhtemel bir adımdır. Dijital reklam kampanyanızla başarılı olmanın en iyi çözümü ise performansı en üst düzeye çıkarmak için değişkenleri sürekli olarak test etmeye çalışmaktır. Ayrıca optimizasyonu, kampanya uygulamanızın gerekli bir parçası hâline getirmeniz de son derece önemlidir.

 1. Samimiyet

Çevrim içi kitleler seçici olduğu için az çaba gösterilmiş reklam metinleri veya alaka düzeyi düşük reklam içerikleri başarısız olmanıza neden olabilir. Bu noktada ise kitlenizle gerçekten etkileşim kurabilecek dijital reklam stratejinizin tüm alanlarında (görseller, mesajlarınız ve hangi kitlelere ulaşmayı tercih ettiğiniz) samimi olmanız son derece önemlidir.

Dijital Reklamların Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Dijital reklam türlerini tercih etmek, birçok avantaj sağlayan bir pazarlama yöntemidir. Ayrıca bu reklamlar ile marka bilinirliğinizi artırmanız mümkündür. Bunun yanı sıra dijital pazarlamayı farklı amaçlarla kullandığınızda bazı dezavantajlarla da karşılaşabilirsiniz. Dijital reklamların avantajları ise aşağıdaki gibidir:

 1. Kullanımı kolay reklamlardır ve bir reklam ajansı ile çalışmadan da yayınlanabilmektedir.
 2. Doğru hedef kitleye ulaşma imkânı sunar.
 3. Spesifik kişi gruplarına yönelik olarak yayınlanabilmekte ve özelleştirilebilmektedir.
 4. Reklamların kaç kişiye ulaştığı, kaç defa görüntülendiği, kaç defa tıklandığı gibi bilgilere erişmek mümkündür.
 5. Detaylı raporlamalar ile reklam performans ölçümü sağlanabilir ve analiz yapılabilir.
 6. Geleneksel yöntemlere göre daha düşük maliyetlere sahiptir ve küçük işletmeler için oldukça etkilidir.
 7. Çok düşük bütçeler ile dahi dijital reklam vermek mümkündür.
 8. Daha kısa sürede, daha fazla kişiye ulaşabilmenize olanak tanır.
 9. 7/24 görüntülenme potansiyeline sahiptir.

Dijital Reklamlarda Temel Performans Göstergeleri Nelerdir?

Dijital pazarlamada temel performans göstergeleri (KPI), pazarlama kampanyası performansını ölçmek için gerekli kriterler arasında yer almaktadır. Ayrıca dijital pazarlamacılar sonuçları izlemek için bazı temel performans göstergeleri tercih eder. Bu nedenle hedeflerin ve amaçlarını belirlenmesi kampanya performansını ölçmeyi mümkün hale getirir. Bu göstergeler ise temel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Ziyaretçilerin web sitesine geri dönmesi
 • İlk ziyaretler
 • Toplam ziyaret 
 • Toplam benzersiz ziyaret sayısı
 • Tıklama oranı (CTR)
 • Sayfada geçirilen ortalama süre durumu
 • Pazarlama ROI'si (yatırım getirisi)

Grower ekibi olarak bu yazımızda, “Reklam Örnekleri: En iyi Sonuç Veren Reklam Türleri Nelerdir?” konusu hakkında gerekli kriterleri ve merak edilenleri ele aldık. Ürünlerimiz hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olmak için web sitemizi ziyaret edebilir ya da iletişim kanallarımız aracılığı ile bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Öneri içeriğimizi incele
Gürkan Mete

Hazırsan başlayalım!

Pazarlama dünyasının her aşamasında yanında olan Grower ile tanışmaya artık 1 adım kaldı!