İş geliştirme

Müşteri Edinme Maliyeti Nedir?

Beyza İrem Dursun

E-ticaret projelerinde dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de müşteri edinme maliyetidir. Bu yazımızda müşteri edinme maliyetinin ne olduğu, neden önemli olduğu ve maliyetin nasıl azaltılabileceği konularını ele alacağız.


Müşteri Edinme Maliyeti Nedir?

Müşteri edinme maliyeti, en kısa tanımıyla bir müşteri edinmek için harcadığınız paradır. Diğer bir ifadeyle bir kişinin web sitenizden alışveriş yapması için onu ikna etmenin size maliyetidir.


Müşteri Edinme Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Belirli bir dönemde tüm pazarlama çalışmaları için yapılan masrafların, bu dönem içerisinde kazanılan müşteri sayısına bölünmesi ile müşteri edinme maliyeti bulunabilir.

Örneğin; Markanız 1 ay içinde pazarlama çalışmaları için 3000 TL harcadı. Bu 1 ay içerisinde 100 yeni müşteri kazandığınızı düşünelim. Markanızın 1 ay içerisinde müşteri edinme maliyeti 3000/100 işlemine göre 30 TL’dir.


Müşteri Edinme Maliyeti Nasıl Azaltılır?

Anahtar kelimeler ekleyin veya kaldırın!

Hedef kitlenize ulaşmak için ve arama motoru sonuç sayfasında üst sıralarda yer almak için anahtar kelimeler ve negatif anahtar kelimeler belirlemelisiniz. Anahtar kelimeler ile hem hedef kitlenize ulaşabilirsiniz hem de daha fazla alışverişe ve düşük maliyete ulaşabilirsiniz.

Uzun anahtar kelimeler kullanın!

Anahtar kelimeniz ne kadar kısaysa, kullanıcılar tarafından o kadar sık aranır. Bu durum hedef kitlenize ulaşamamanıza neden olabilir. Örneğin arama çubuğuna “Çiçek” yazarsanız 160 milyon sonuç çıktığını göreceksiniz ancak “Çiçek satın al” yazarsanız sadece 13 milyon sonuç çıktığını görürsünüz.

E-Posta listenizi arttırın!

E-post üzerinden dijital pazarlama yapmak, standart olarak kullanılan karmaşık ve yüksek maliyetli pazarlama yöntemlerinin aksine düşük edinme başına maliyeti sağlamaktadır. E-posta listeniz üzerinden potansiyel müşterileriniz hakkında bilgi toplayabilirsiniz. Listeniz kabarık olması, kampanya bütçeniz üzerinden az miktarda harcama yapacağınız anlamına gelmektedir.

 

Öneri içeriğimizi incele
Beyza İrem Dursun

Hazırsan başlayalım!

Pazarlama dünyasının her aşamasında yanında olan Grower ile tanışmaya artık 1 adım kaldı!