Pazarlama

Landing Page Nedir?

Cemile Kocabaş

       Landing Page Nedir?

Landing page Türkçe'de açılış ya da varış anlamına gelmektedir. Landing page nedir dediğimizde ise kullanıcılarımızın bir siteye ulaşmak için tıkladıkları bağlantı olarak adlandırabiliriz. Genellikle pazarlama kampanyalarında dahilinde hazırladığımız ve ziyaretçilerimizi potansiyel müşterilere dönüştürmeyi hedeflediğimiz sayfalardır.

    Landing Page’e  Neden İhtiyacımız Var?

Landing page ziyaretçilerimizin yapmasını istediğimiz ana eylemi yapmalarını sağlayarak yanıt oranını arttırır. Ortalama dönüşüm oranı %2.35 iken en iyi şirketlerin %10'luk kısmıysa bu oranın üç veya dört katına sahiptir. Pazarlama eforlarınızı, reklam harcamalarınızı ve sosyal medya iletişiminizi uygun olduğu zaman etkili bir landing page’e yönlendirerek çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

    Langing Page Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Landing page sitemizin dönüşüm getiren sayfası olduğu için tasarım ve fonksiyon önemlidir.

Sizler için dikkat etmeniz gereken birkaç konuyu listeledik.

   ·   Mesajınızın reklamlarla uyumuna dikkat edin.

   ·   Dikkat çekecek unsurlar kullanın.

   ·   Ürün veya hizmetinizin faydalarından bahsedin.

  ·   Sosyal kanıt kullanın.

   ·   Hızlı tutun.

   ·   Bulunması için en iyi SEO yöntemlerini kullanın.

   ·   Mobil uyumlu olmasına özen gösterin.

  ·   Gizlilik politikası ekleyin.

    Landing Pagelerde Uygun Form Kullanımı Nasıldır?

Landing Page için form hazırlarken hedef odaklı olmak önemlidir. Site tasarımı yaparken müşteriden hangi bilgileri isteyeceğinize karar vermeniz ve formu buna göre hazırlamanız gerekir.  Kullanıcılar internette vakit geçirirken çok sayıda dikkat dağıtıcı unsurlara maruz kalırlar. Landing page tasarımlarını seçerken bu hususa dikkat etmek gerekir. Müşterinin formu birkaç saniye içerisinde doldurabilmesi dikkatinin dağılmaması açısından önemlidir. Kısa ve net formlar hazırlayarak kullanıcının ilgisinin sürekli olmasını sağlayabilir ve iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

    Landing Pagelerde SEO Çalışması Nasıl Yapılmalıdır?

“Landing page nasıl yapılır? ” sorusunu yanıtlarken SEO çalışmalarından bahsetmek faydalı olacaktır. Tek sayfadan oluşan sitelerde optimizasyon çalışmaları diğerlerine göre biraz zaman alabilir. Bunun sebebi, içeriğin ve değer öğelerin tek bir sayfada yer almasıdır. Etkin bir çalışma yürüterek landing page sitesini arama motorlarında görünür hale getirmek mümkündür. Bu tür sitelerde yapılan SEO çalışmalarının başlıca unsurları şunlardır:

   ·   Anahtar kelime optimizasyonu

   ·   Site hızı

   ·   Meta açıklamalarının yazılması

   ·   Backlink kullanımı

   ·   URL ve başlık inşası

   ·   Mobil kullanılabilirlik kontrolü

   ·   Görsel ve teknik optimizasyonu

Bu unsurları sizlere aşağıda detaylı bir şekilde açıklayacağım.

Anahtar Kelime Optimizasyonu

Arama motorlarında görünür olmak için belli terimlerle yapılan aramalarda listelenmeniz gerekir. SEO çalışmaları anahtar kelime olarak bilinen bu terimler üzerine inşa edilir. Bu terimlerin, sitenin yapısında ve hazırladığınız içeriklerde yer alması gerekir. Keywordler, sayfanızdaki h1 etiketleri arasına yerleştirilmelidir. Bu sayede sitenizin arama motorlarında listelenmesini ve görünür olmasını sağlayabilirsiniz.

Site Hızı

Site hızı, SEO açısından önemli bir kriterdir. Web siteniz yeterince hızlı açılmadığında bu durum kullanıcının ilgisini kaybetmesine sebep olur. Reklama tıklayan bir kullanıcı siteye ulaşamıyorsa bu durum potansiyel bir müşterinin kaybedilmesi anlamına gelir. Site hızınızda iyileştirme yaparak bu tür durumları önlemek mümkündür.

Meta Açıklamalarının Yazılması

Web siteniz arama motorlarında meta açıklamasıyla listelenir. Bu metinde sayfanın özet bilgileri yer alır. Herhangi bir terimi aratarak sitenize rastlayan kullanıcı söz konusu metni okuyarak sitenize yönelme konusunda karar verir. Meta açıklamasının doğru ve detaylı bir biçimde yazılması bu açıdan önemli bir konudur.

Backlink Kullanımı

Landing page için oluşturduğunuz içeriklerde backlink vererek sayfanızın arama dizininde iyi bir sıraya sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Backlinklerin rastgele kullanılmaması ve doğru yerlere yerleştirilmesi önemlidir. Örneğin; sayfaya uzun ve açıklayıcı bir içerik ekleyerek, linkleri bu metindeki ilgili kelimelere gömebilirsiniz. Böylece metni okuyan kullanıcıların doğru yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

URL ve Başlıkların Doğru Oluşturulması

URL inşası SEO açısından önemli bir konudur. Landing page sitesi oluştururken linkin konuyla ilgili kelimeleri içerdiğinden emin olmanız gerekir. Örneğin; siteadi.com/urun çekilisi şeklinde bir URL inşası landing page için uygun olabilir. Link metninin anahtar kelimeleri içermesi optimizasyon bakımından avantaj sağlar.

Mobil Kullanılabilirlik Kontrolü

Günümüzde web trafiğinin büyük bir kısmı akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlar üzerinden sağlanır. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için landing page sayfanızı bu cihazlarda görüntülemeye uygun biçimde dizayn etmeniz gerekir. Responsive olarak da bilinen tek sayfalık tasarımlar bu açıdan uygun olacaktır. Landing page örnekleri arasında kolaylıkla bulabileceğiniz şablonları kullanarak mobil uyumlu bir web sitesi tasarlayabilirsiniz.

Görsel ve Teknik Optimizasyon

Landing page sayfanızdaki görsel öğelerin uyumlu olması önemli bir konudur. Bu öğelerin kullanımı sayfayı estetik açıdan zenginleştirir ve kullanıcıların daha çok vakit geçirmesini sağlar.

-Kaliteli içerik barındıran bir landing page arama motorları da avantaj kazanır.

 

Öneri içeriğimizi incele
Cemile Kocabaş

Hazırsan başlayalım!

Pazarlama dünyasının her aşamasında yanında olan Grower ile tanışmaya artık 1 adım kaldı!