Sosyal Medya

Instagram Reklam Yönetimi ile Başarılı Satışlar Yapmanın Yolları

Mehmet Akpınar
Marketing Director with Grower

Facebook Reklamları en iyi çevrimiçi reklamlar arasında yer almaktadır. Reklam yapabileceğiniz birçok Facebook Reklam hedefi ve gönderi türü bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Facebook’ta bir fotoğrafın tanıtımını yapabilir ya da Facebook üzerinden insanları web sitenize ya da başka bir uygulamaya yönlendirmeniz mümkündür. Aynı şekilde Facebook üzerinden Instagram reklam yönetimi yapmanız da söz konusudur.

Bu reklam modelleri, Facebook kullanıcıları arasında uzun zamandır rağbet görmektedir. Bununla birlikte son zamanlarda Facebook, Instagram’da da reklam verilmesine olanak tanımaktadır. Instagram’da reklam vermek için tek ihtiyacınız bir Facebook hesabınız olmasıdır. Bu yazımızda Instagram reklam yönetimi ile başarılı satışlar yapmanın yollarını sizler ile paylaşacağız.

Instagram Reklam Yönetiminin Satışlar Üzerindeki Etkisi

Instagram’da reklam vermenin birçok faydası vardır. Bunlardan birisi de işletmeniz için potansiyel müşteriler elde edebilmenizdir.  Arıca hedef kitleniz ile doğrudan iletişime geçebilir ve yüksek marka bilinirliği elde edebilirsiniz. Instagram reklam yönetimi, uygulamanın aktif bir şekilde kullanılmasından dolayı çok geniş bir kitleye erişmenizi sağlar. Bu açıdan da marka bilinirliğinizi artırmanız için eşsiz bir fırsattır. Ayrıca web sitenize, bloğunuza, e-ticaret sitenize doğrudan trafik çekmenize de olanak tanır. Bu durum karşısında da satışlarınızı artırmanız mümkündür. Ayrıca Instagram reklamları ile tıklama başına ödeme yapmanız mümkündür, Bununla birlikte reklam kampanyalarına dilediğiniz zaman başlar ve dilediğiniz zaman son verirsiniz. Böylece gereksiz harcama yapmanıza gerek kalmaz.

Ürün veya hizmetlerinizi Instagram'da nasıl tanıtabilirsiniz?

 1.  Profilinizi ilgi çekici hale getirmelisiniz

Profiliniz, güzel tasarlanmış ve tutarlı bir estetiğin yanı sıra başarılı bir özgeçmiş ve logolu profil fotoğrafı içermesi son derece önemlidir. Bunun yanı sıra işletme profiliniz genellikle bir müşterinin markanızla ilk etkileşim noktasıdır. Bu sebeple etkili bir izlenim bırakmak ve insanları işletmenizi takip etmesi için imaj önemlidir. 

 1. Hedef kitlenize ulaşmak için Instagram reklamları

Instagram algoritmasında devam eden değişiklikler ve platformdaki artan rekabetle birlikte işe yarayan özellikleri kullanmak gerekir. Kısacası bu durum, Instagram reklamlarının, işletmeler için Instagram pazarlama stratejilerinin kritik olduğunu gösterir.

 1.  Instagram hikâye reklamları ile satış yapın

Instagram reklamlarında video veya fotoğraf oluşturmak için iki seçeneğiniz bulunur. Hangisini seçerseniz, ilk paylaşımınızın dikkat çekici olduğundan emin olmanız son derece kritiktir. 

 1.  Instagram'da ürün bağlantılarıyla hikâye oluşturma

Instagram hikayeleri, işletmelerin kitlelerle daha sık ve kişisel bir şekilde etkileşim kurması için eşsiz bir fırsattır. Birçok marka, ürünlerini sergilemek veya özel teklifleri tanıtmak için Instagram hikayelerini tercih eder.

 1. Instagram'a özel promosyonlar 

Alışveriş yapanlar iyi bir indirim veya promosyon ürün sever. Instagram, takipçilerinize bir indirim, yeni ürün lansmanı veya indirim kodu tanıtmak için etkili bir platformdur. Böylece promosyon bilgilerinizi bir başlık veya Instagram hikayenize ekleyerek kullanıcıları tekliften yararlanmak için biyografinizdeki bağlantıya tıklamaya teşvik etmeniz mümkündür.

 1. Doğru hashtagler

Markanızın Instagram'da ilgi görmesini ve tamamen yeni kitlelere ulaşmasını istiyorsanız, hashtag kullanımına özen göstermeniz gerekir. Hashtag'er, markanızı potansiyel olarak milyonlarca insanın önüne koymak için etkili bir araçtır. Paylaşımlarınızda fazla hashtag kullanmamanız önemlidir. Ayrıca hashtaglerinizi seçerken, özel alanınızı düşünün ve hashtag seçiminizi buna göre yapın. Bu durum, herhangi bir eski popüler hashtagi kullanmaktan çok daha iyi bir yaklaşım olarak görülmektedir.

Etkili reklam metinleri ve görselleri nasıl oluşturulur?

Etkili bir reklam metni ve görseli için bilmeniz gereken bazı detaylar önemlidir. Etkili bir reklam metni için bilmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Metin kısa ve öz olmalıdır.
 • İlgi çekici olmalı, merak uyandırmalı, hedef kitlenize hitap etmelidir.
 • Reklam metninin etkili olabilmesi için markanızı iyi analiz etmelisiniz.
 • Reklam metninizde harekete geçirici cümleler kullanmanız son derece önemlidir.
 • Popüler anahtar kelimeleri reklam metninize eklemeniz gerekir.

Öneri içerik : Etkili reklam metinleri

Etkili bir reklam görseli için bilmeniz gerekenler ise aşağıdaki gibidir: 

 • Görsel kalitesi
 • Rakip analizi
 • Doğru hedef kitleye göre görsel seçme
 • Konu seçimi

Instagramda Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Instagramda reklam verirken dikkat etmeniz gereken bazı kriterler vardır. Bunlar genel olarak aşağıdaki gibidir:

 1. Doğru reklam modeli seçimi

Reklam kampanyanızı oluşturma sürecinde, öncelikli olarak hangi reklam modelini tercih edeceğinizi seçmeniz gerekir. Bununla birlikte reklam dönüşümlerinizin yüksek olması için doğru modeli seçmelisiniz. Ayrıca Instagram reklamlarında sunulan reklam modelleri aşağıdaki gibidir:

 • Marka bilinirliği
 • Uygulama indirme
 • Etkileşim
 • Video görüntülenme
 • Erişim
 • Trafik
 • Potansiyel müşteri edinme 
 • Geri dönüşüm

Doğru reklam modelini seçerseniz, reklamlarınızdan alacağınız performansı da artırmanız mümkündür. Bu sebeple reklam kampanyası oluştururma sürecinde öncelikli olarak amacınızı belirlemeniz gerekir. Daha sonra ise reklamlarınızı ona göre hazırlamalısınız.

 1. Hedef kitle oluşturma süreci

Instagram'da reklam verme işlemlerinde en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri hedef kitle oluşturmaktır. Doğru hedefleme yapmadığınız taktirde reklamlarınızdan istediğiniz performansı alamazsınız. Bu sebeple de hedeflemeler üzerine çalışmanız son derece önemli bir konuma sahiptir. Ayrıca Facebook Reklam Yöneticisi üzerinde denemeler ve testler yapmanız da etkili sonuçlar almanıza olanak tanır. Bunun yanı sıra kaydedilmiş kitleler, özel hedef kitle, benzer hedef kitle gibi farklı ayarlar ile çalışmalar yapmanız da mümkündür. Bu sayede testlerinizi yaparak, reklamlarınızı doğru kişilere gösterebilirsiniz.

 1. İlgi çekici görsel kullanımı

Reklamlarınızın dikkat çekici olması ve başarılı sonuç alabilmesi için en ilgi çekici görselleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Bunun için beyaz arka planlı bir ürün görseli kullanmak reklamlarınızda beklediğiniz geri dönüşümleri almanıza olanak tanır. Bunun nedeni ise Instagram’ın görsellik üzerine kurulu bir platform olmasıdır. Bu nedenle görsel seçimlerinize önem vermeniz son derece önemli bir kriterdir. Bununla birlikte fotoğrafların video kullanımlarında da ilgi çekici videolara yer vermeye dikkat etmelisiniz. Bu sayede reklamlarınızın erişimini ve etkileşimini artırabilirsiniz. 

Etkileşim oranlarının artması, reklamın ilgi gördüğünü göstereceği için erişimlerinizin arttığını da gözlemlersiniz. Bunun yanı sıra kendi ürün fotoğraflarınızı ve videolarınızı çekmeniz de olumlu sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca stok fotoğraf siteleri üzerinden de görseller bulabilirsiniz. 

 1. Bütçenizi doğru ayarlamaya özen göstermek

Reklam bütçesini artırmanız, reklamlarınızın erişeceği kitleyi büyütmenize olanak tanır. Bunun yanı sıra bütçenizi kullanırken de dikkatli olmanız son derece önemlidir. Öncelikli olarak birkaç farklı test yaparak, sizin için en etkili reklam modelini ve içerik formatını bulmanız açısından son derece önemlidir. Ayrıca birkaç hafta sürebilecek bir çalışma olması nedeni ile reklam bütçenizi bölümlere ayırarak, farklı kampanyalar üzerinde testler yapmanızı öneririz.

Instagram günümüzün en popüler sosyal medya platformu olması ve sunduğu birçok farklı reklam modelinden dolayı da reklam verenler için oldukça tercih edilen bir platformdur. Bunun yanı sıra marka bilinirliğini artırmak, potansiyel kitlelere ulaşmak, hedefleme yapabilmek ve geri dönüşüm sağlayabilmek için de işletmenize birçok avantaj sunar.

Grower ekibi olarak bu yazımızda, “Instagram Reklam Yönetimi ile Başarılı Satışlar Yapmanın Yolları” oluşturmak için gerekli kriterler hakkında merak edilenleri ele aldık. Ürünümüz hakkında daha kapsamlı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Öneri içeriğimizi incele
Mehmet Akpınar
Pazarlama alanında öğrendiğim, merak ettiğim ve araştırdığım konuları Grower blogunda sizler için paylaşıyor olacağım.

Hazırsan başlayalım!

Pazarlama dünyasının her aşamasında yanında olan Grower ile tanışmaya artık 1 adım kaldı!