Google Reklam Yönetimi: Başarılı Kampanyalar Oluşturmanın Yolları

Google ADS (Google Reklamlar), Google reklamlarının yönetimi ve detaylarını ele alabileceğiniz bir platformdur. Bu nedenle Google reklam yönetimi, web sitenizin daha fazla görünür olmasını sağlar. Reklam verdiğiniz arama kelimelerinde kullanıcılar tarafından hemen fark edilmek Google ADS ile mümkündür. Ayrıca Google reklam yönetimi konsepti, reklam verenlerin hizmetleri ile ürünlerini internet ve mobil uygulama kullanıcılarına tanıtmasına olanak tanır. Bunun yanı sıra Google reklam yönetimi ile başarılı kampanyalar oluşturmanın birçok yolu vardır. Bu yazımızda, Google reklam yönetimi hakkında merak edilen tüm detayları sizler ile paylaşacağız.

Anahtar Kelimelerinizi Doğru Seçin

Google, dünyadaki en popüler ve yaygın kullanılan arama motorlarından biridir. Bu nedenle Google reklam stratejisi için nokta atışı bir anahtar kelime araştırması yapmak son derece önemli bir kriterdir. Bu konu ile ilgili olarak belirli ürün veya hizmetler için alakalı anahtar kelimeleri bulmak önemli bir etkendir. Google anahtar kelime planlayıcı bu noktada önemli bir konuma sahiptir.  Google anahtar kelime planlayıcıyı kullanarak; “Hangi kelime ne kadar arama hacmine sahiptir?” şeklinde analizler yapmanız mümkündür.

Hedef Kitle Belirleyin ve Kampanya Ayarlarınızı Buna Göre Yapın

Potansiyel müşterilere ulaşmanıza yardımcı olabilecek çeşitli kampanya ve reklam grubu hedef kitle belirleme yöntemleri mevcuttur. Bunun yanı sıra ulaşmak istediğiniz kitleler veya reklamlarınızın görünmesini istediğiniz içerik gibi ölçütleri belirleyerek reklamlarınızı oluşturmanız mümkündür.

Bazı durumlarda, reklamların belirli ölçütlere uygun müşterilere gösterilmesi tercih edilir. Bu durumda sergilediği performansı gözlemlemeyi istediğiniz halde reklamlarınızı yalnızca bu ölçütlere göre gösterilecek şekilde sınırlandırmayı tercih etmemeniz de mümkündür. Genel olarak belirlediğiniz hedef kitle üzerinden kampanya ayarlarınızı yönetmeniz daha etkili sonuçlar alacağınız bir kampanya sürecini hazırlamanıza olanak tanır.

Reklam Metinlerinizi Etkili Hale Getirin

Reklam metinleri oluştururken dikkat etmeniz gereken teknik ve pazarlama alanında birçok detay söz konusudur. Bunun yanı sıra bir reklam metni oluştururken; başlık, açıklama metni, görünen URL ve reklam uzantıları önemlidir. Bunlar detayları ile aşağıdaki gibidir:

Başlık Seçimi
Kullanıcının ilk başta gördüğü bölümdür. Ürününüz veya hizmetinizle ilgili bir mesajı etkili bir reklam başlığıyla vermeniz mümkündür. Ayrıca reklam kampanyanızda bulunan ve en fazla gösterim alan anahtar kelimeyi reklam başlığında kullanmalısınız. Doğru anahtar kelimeyi kullandıysanız, kullanıcılar reklam başlığınızı rakiplerinizden daha koyu renkte ve daha kalın şekilde görüntüleyebilir. Bu durum ise rakiplerinizin önüne geçebileceğiniz güzel bir fırsattır.

Açıklama Metni Oluşturma
Kullanıcıların başlıktan sonra gördüğü ikinci kısım açıklama metnidir. Açıklama metni toplam iki satırdan oluşur. Bu nedenle potansiyel müşterilerinize ürününüzün veya hizmetinizin kısa bir özetini geçmeniz gerekir. Kendinizi daima potansiyel müşterinizin yerine koyarak;

“Neden Bu Markayı Tercih Etmeliyim?
“Bu Markayı Rakiplerinden Ayıran Özellikleri Nelerdir?”

Gibi sorular sormalısınız. Böylece soruların cevabını kısaca açıklama metni satırlarında kullanmanız mümkün hale gelir.

Genel olarak kullanıcıyı kendi hedefinize doğru çekmeniz gerekir. Bunu yaparken kullanıcıyı harekete geçirici cümlelerden faydalanmanızı öneririz. “Satıl al, en uygun fiyat ile al, sipariş verin” gibi harekete geçirici kelimeler ile açıklama metinlerinizde kullanmanız mümkündür.

Görünen URL
Daha alakalı bir reklam metni hazırlamak için ürün veya hizmetiniz ile ilgili bir kelimeyi görünen URL bölümüne eklemeniz gerekir. Bu sayede arama yapan kullanıcılara reklamın daha çarpıcı gözükmesini ve reklama tıklama yaparak siteyi incelemelerini sağlamanız mümkündür. Bu alan için ise totalde 35 karakter hakkınız vardır. Kısacası dijital dünyada ürününüzü en iyi şekilde pazarlayabilmek için toplamda 95 karakter kullanma hakkınız söz konusudur.

İzleme ve Optimizasyon için Doğru Verileri Toplayın

Google reklam yönetimi sürecinde en temel detaylardan birisi de optimizasyon sürecidir. Reklamınızdan elde ettiğiniz dönüşümler sayesinden reklamlarınızı verimli bir şekilde optimize etmeniz mümkündür. Ayrıca dönüşümleri içe aktararak online reklamlarınızın çevrimdışı satışlarınızı ve diğer değerli işlemleri nasıl etkilediğini de inceleyebilirsiniz.

Bu yazımızda, Google reklam yönetimi süreçleri ve başarılı kampanyalar oluşturmak için gerekli kriterler hakkında merak edilenleri ele aldık. Grower hakkında daha kapsamlı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Öneri içeriğimizi incele

Hazırsan başlayalım!

Pazarlama dünyasının her aşamasında yanında olan Grower ile tanışmaya artık 1 adım kaldı!