Pazarlama

Call To Action Nedir? Nasıl Kullanılır?

Emre Aygün

       Call to Action Nedir?

Call to action (CTA), bir web sitesi veya bir reklam kampanyasında kullanıcıların belirli bir eyleme gitmeleri için kullanılan bir terimdir. Türkçe ifadesiyle eyleme çağrı anlamına gelir. CTA'lar, kullanıcıların dikkatini çekmek ve onları belirli bir eyleme yönlendirmek için kullanılır. Bulunduğu platformda farklı tasarımlarda ve tarzlarda önümüze çıkabilir. Hedeflenen aksiyonda iş bitirici bir unsur olmak üzere tasarlanır. İstenen etkiyi yaratmaları için dikkat çekici, açık ve emir verici şekilde olmalıdır. Satın alma, abone olma, rezervasyon yapma gibi işletme amacına hizmet eden unsurları barındırır. 

  Call To Action Nasıl Kullanılır?

 

Dijital pazarlamada önemli bir yeri olan CTA potansiyel ve mevcut müşterilerle doğrudan etkileşimde bulunma fırsatı verir. Etkili bir CTA oluşturmak kolay değildir. CTA’nın öne çıkması ve dikkat çekmesi istenir fakat aynı zamanda satış baskısını fazla kurmamalı, aşırıya kaçmamalı ve tekrara düşmemelidir. Bir CTA, bir web sitesinde bir kullanıcıya "Satın Al" düğmesine tıklaması için bir davet olabilir. Bu düğme, kullanıcının bir ürünü satın almasını sağlar ve site sahibinin amacına ulaşmasına yardımcı olur. 

                                                                                                          Call To Action örneği Satın Alma Butonu

Bir diğer CTA örneği, bir e-posta pazarlamasında bir kullanıcıya bir ürünü incelemek için bir bağlantıya tıklaması için bir davet olabilir. Bu bağlantı, kullanıcıyı ürün sayfasına yönlendirir ve site sahibinin amacına ulaşmasına yardımcı olur. CTA'lar, genellikle kısa ve öz bir dille yazılır ve hedef kullanıcıya doğrudan bir eylemde bulunması için davet eder. Örneğin, "İndir" veya "Kaydol" gibi kısa ve net ifadeler kullanılabilir. Bu ifadeler, kullanıcıların hedeflenen eyleme ulaşmasını kolaylaştırır ve site sahibinin amacına ulaşmasına yardımcı olur.

                                                                                                             Call To Action örneği İletişim Butonu

  Call To Action Oluşturmak İçin Tavsiyeler

Etkili bir CTA oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • İlk olarak, CTA'nın ne amaçla kullanılacağını belirleyin. Örneğin, bir web sitesinde bir ürünü satın almak veya bir e-posta pazarlamasında bir ürünü incelemek için mi kullanılacak? Bu sayede, CTA'nın ne amaçla kullanılacağını ve hedef kullanıcıların ne eylemde bulunması gerektiğini belirleyebilirsiniz.
  • CTA'yı hedef kullanıcılarınız için anlamlı ve çekici hale getirin. Örneğin, eylem sözcükleri kullanmak insanlarda aciliyet hissini uyandırdığı için geri dönüş oranı yüksek bir harekete geçirme yöntemidir. Bu sayede, hedef kullanıcılarınız CTA'ya daha ihtimam gösterebilir ve daha yüksek bir işlem oranına ulaşabilirsiniz.
  • CTA'yı doğru yerde ve zamanda kullanın. Örneğin, henüz hazır olmayan bir müşteriye ürününüzü pazarlamak her zaman doğru bir fikir olmayabilir, bir web sitesinde kullanıcının bir ürünü inceleme sayfasına ulaştıktan sonra "Satın Al" düğmesini gösterin. Bu sayede, kullanıcının ilgisi zaten oluşmuş ve daha yüksek geri dönüş oranlarına ulaşabilirsiniz.
  • CTA'yı görsel olarak dikkat çekici hale getirin. Örneğin, renkli ve büyük bir düğme kullanarak kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz. Aşırılıktan uzak durmaya özen gösterin. Kısa, net kelimeler kullanın, uzun yazılardan kaçının. Kontrast veya belirgin renkler dikkat çekiciliği artırabilir. Ayrıca, CTA'yı site içinde belirli konumlarda tutarak kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz. 
  • CTA'yı sürekli olarak test edin ve optimize edin. Örneğin, farklı CTA metinlerini, görsellerini ve site içerisindeki konumları kullanarak kullanıcıların tepkisini test edebilir ve en iyi sonuçları elde edebilirsiniz. Bu sayede, CTA'nızı sürekli olarak geliştirebilir ve daha yüksek bir işlem oranına ulaşabilirsiniz.

  Call To Action Oluşturmanın Faydaları

Etkili bir CTA oluşturmak size birçok fayda sağlar. Eriştiğiniz kitlenin platformunuzda vakit geçirmesinin yanı sıra harcanan emeğin değere dönüştürülmesinde büyük rol oynar. Kullanıcılar satın alacağı ürüne giden yolda sorunlar yaşayabilir bir sonraki adımı takip etmekte zorlanabilir. CTA’lar burada kararsızlığı ortadan kaldırır, basit ve emir verici cümleler ile kullanıcının takip etmesi gereken yol gösterilir. Bu sayede kitlenizi yönlendirmiş ve kafa karışıklığını engellemiş olursunuz. Bu da istenen geri dönüş oranının yakalanmasında büyük rol oynar. Doğru yerde doğru şekilde kullanılan CTA müşterilerin kullanıcı deneyimine katkıda bulunur ve olumlu bir iz bırakır.  Bu yüzden bolca araştırma yapmayı, etkili adımları takip etmeyi unutmayın ve stratejilerinizi sürekli olarak test ederek optimize edin.

 

Öneri içeriğimizi incele
Emre Aygün

Hazırsan başlayalım!

Pazarlama dünyasının her aşamasında yanında olan Grower ile tanışmaya artık 1 adım kaldı!