Pazarlama

Başarılı QR Menü Nasıl Olmalı?

Gürkan Mete

QR menü ile ilgili bir diğer içeriğimize hoş geldin. Bu yazımızda etkili bir QR menünün nasıl olması gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

QR menü sağladığı kolaylıklar sayesinde restoranlar ve kafeler tarafından tercih edilmeye başlanan bir sistem haline geldi. QR menünün ne olduğundan ve avantajlarından bir önceki yazımızda bahsetmiştik. Şimdi ise QR menünün başarılı olması için nelere ihtiyacı olduğundan bahsedeceğiz. Basit görünse de uygulandığında büyük etki yaratacak bu birkaç maddeyi dikkate almalısın. İstersen başlayalım.

1-Kolay kullanım

Sipariş vermeye çalışan müşteriler birkaç tık ile siparişlerini verebilmeli. Sürekli yeni sayfalara geçmek bir süre sonra müşterilerin bıkmasına ve hoşnutsuzluğa yol açar. Kolay bir menü ile rahat sipariş veren müşteriler memnun kalacaktır.

2-Estetik bir görünüm

Menüdeki ürün resimleri ile yazı tipi seçimi uyumlu ve göz ağrıtmayan bir yapıda olmalı. Okunması kolay bir yazı tipi seçilmeli.

3-Resimlerin kalitesi

En önemli noktalardan birisi kaliteli resimler yüklemek. Yiyeceği veya içeceği şeyi önceden tam olarak görmeleri müşterilerin hoşlarına gidecektir. Resim çekimleri profesyonel olmalı ve aynı kalitede menüye yüklenmeli.

4-Açıklama metinleri

Yemeklerin içerikleri ile ilgili bilgilerin verildiği bölüm aşırı uzun olmamalı. Gerektiği kadar bilgi en fazla bir iki cümle ile anlatılmalı. Çok uzun yazıları gören müşteri içeriği okumayı tercih etmeyebilir.

5-Göz önünde olmalı

QR kodları masalarda müşterilerin rahat ulaşıp okutabilecekleri yerlere koymalısın. Müşteri oturduğu anda zaman kaybı yaşamadan veya bir garsona menü sormadan QR kod olduğunu anlayabilmeli. QR kodun yanına kullanmayı bilmeyene müşteriler için açıklayıcı bir iki cümle yazmak da mantıklı olabilir.

Bu yazımızda iyi bir QR menü için olmazsa olmaz birkaç noktadan bahsettik. İçeriğimiz hoşuna gittiyse ve daha fazlasını görmek istiyorsan bizi takipte kal.

Öneri içeriğimizi incele
Gürkan Mete

Hazırsan başlayalım!

Pazarlama dünyasının her aşamasında yanında olan Grower ile tanışmaya artık 1 adım kaldı!