Pazarlama

Affiliate Marketing Nedir?

Beyza İrem Dursun

Affiliate Marketing Nedir?

Son yıllarda adından sıkça söz edilen, Türkçede “satış ortaklığı” olarak tanımlanan affiliate marketing, kişilere ve kurumlara kazanç sağlayan bir pazarlama modelidir. Affiliate marketing, en basit tabiri ile 3kitle arasındaki ilişkiyi para çevirme şeklidir. Bu 3 kitle;

·      Satıcı – hizmet veren kitle

·      Ortak – marketer

·      Müşteri – tüketici

Bu üç kitle arasındaki döngü şu şekilde gerçekleşir; satıcı ürününü ya da hizmetini satışa sunar, müşterinin bu hizmet ya da üründen haberdar olup satın alması için satıcılar bir aracıya ihtiyaç duyarlar, bu aracı kişiler ise affiliate marketer olarak adlandırdığımız üçüncül ortaklardır. Ortaklar, müşteriyi bir hizmeti ya da ürünü satın alması için etkiler ve tüketim için teşvik eder. Müşterinin marketerın doğrultusuyla satın aldığı her ürün ya da hizmet için marketer satıcıdan belirli oranlarda komisyon kazanır.

Affiliate marketing’in temeldeki amacı müşterinin hizmeti ya da ürünü satın almasıyla satıcının para kazanmasıdır. Affiliate marketing aynı zamanda satıcı ile müşterinin sürekli etkileşim halinde kalmasını da amaçlar, bu sayede müşteri sürekli olarak aktif tutularak ilgili satıcının ürününü ya da hizmetini satın alması için hazır bulunmuş olur.

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

·      Bannerlar ile reklam yapmak

Bir web sitesi ya da blog sayfasında tanıtımı yapılması istenen ürünün/hizmetin tanıtımının yapıldığı bannerlar eklenerek reklam yapılır.

·      İçeriğe link eklemek

Marketerların oluşturduğu dijital içeriklere tanıtımı yapılması istenen ürünün/hizmetin bağlantısı eklenerek reklam yapılır. İçerik üreticilerinin ve bloggerların sıklıkla kullandığı yöntemlerden biri budur. Direkt olarak ürün/hizmet üzerine de içerik üretilerek bağlantı eklenebilir. Bu kanallardan bazıları; sosyal medya siteleri, e-posta bültenleri, blog siteleridir.

 

Affiliate Marketing’de Ödemeler Nasıl Gerçekleşir?

Satıların uyguladığı birden fazla ödeme yöntemi vardır. Bunlar;

CPS (cost per sales – satış başı maliyet): ürün ya da hizmetin satışı başına belirli bir ücret ya da komisyon verilmesi

CPL (cost per lead – müşteri yaratma maliyeti): satıcılar bunu olası bir satış yaratma için kullanır. Müşteri adayı oluşturmak bir kitleye satış yapmaktan daha kolaydır bu nedenle işe yeni başlayan satıcıların özellikle tercih ettiği bir yöntemdir.

CPC (cost per click – tıklama başı maliyet): müşterilerin ürün/hizmet reklam bağlantısına tıklamasıyla satıcının sitesinde oluşan trafik için yaptığı ödemedir.

CPA (cost per action – aksiyon başı maliyet): reklamı yapılan form, anket tarzı bağlantıların müşteriler tarafından doldurulmasıyla ilgili yapılan ödemedir.

CPI (cost per install – kayıt başı maliyet): satıcının sitesine çekilen müşterinin siteye kaydolmasıyla yapılan ödemedir.

 

Affiliate marketing’in sağladığı avantajlar nelerdir?

Pek çok kişinin gelir elde ettiği affilate marketing’in sağladığı pek çok avantaj vardır.

·      Önemli bir kazanç sağlar.

Performans bazlı bir iş olduğu için ne kadar çok emek verilir SEO kadar çok kazanma şansı doğar.

·      Kargolama, ürün satımı gibi konularla ilgilenmez.

Affiliate marketing daha çok tavsiye üzerinden ilerlediği için reklamı yapılması istenen ürünü yazılı, sesli ya da görsel formatlarda tanıtımını yaparak müşteriye ulaşır. Bunun ilerisindeki faaliyetler ile ilgilenmez.

·      Sürekli kazanç sağlama fırsatı.

Web siteleri 7/24 trafik alma potansiyeline sahip olduğundan marketerlar çalışmazken bile kazanç sağlama şansları olur.  

·      Uzaktan çalışabilme olanağı.

Düzenli olarak masa başı çalışma gerektirmez, marketerlar istedikleri zaman istedikleri zaman çalışabilirler.

 

Öneri içeriğimizi incele
Beyza İrem Dursun

Hazırsan başlayalım!

Pazarlama dünyasının her aşamasında yanında olan Grower ile tanışmaya artık 1 adım kaldı!